Telefon
WhatsApp
Türkiye'den yeni NAVTEX ilanı... Yunan basınında Abdülhamid Han paniği! Yeni keşfin ilk işareti

Türkiye'nin sismik araştırma gemilerinden Oruç Reis için yeni NAVTEX ilanı yayınlandı. Oruç Reis, 6 ay boyunca Akdeniz'de gaz rezervi arayacak.

 
 

Oruç Reis ile ilgili gelişmeleri CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş aktardı.

Türkeş'in açıklamaları şöyle:

Türkiye-Yunanistan ilişkileri bir süredir gergin seyrediyor. Gerginliğe sebep olan konulardan biri de hidrokarbon arama faaliyetleri. Bu konuda yeni bir adım atıldı. Türkiye, Oruç Reis için yeni bir NAVTEX yayınladı. 6 ay boyunca Oruç Reis çalışmalarını sürdürecek.

DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Burada bir ayrıntı daha var. Oruç Reis'in çalıştığı alana yakın bir bölgede Albülhamid Han sondaj gemisi de çalışmalarını sürdürüyor. Yörükler 1 kuyusunda çalışma yapıyor, 7 Ekim tarihine kadar çalışmalarını sürdürecek.

ORUÇ REİS'TE GÖREV HAZIRLIĞI

Oruç Reis bir süredir Filyos limanındaydı. Modernize edildi. Artık 3 boyutlu araştırma yapabilecek. Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra görevine başlayacak.

 
 
Türkiyeden yeni NAVTEX ilanı... Yunan basınında Abdülhamid Han paniği Yeni keşfin ilk işareti
 

MÜJDE BEKLENİYOR

İki geminin aynı noktada çalışması 'Yeni bir keşif mi var?' sorularını ortaya koydu. Önümüzdeki süreçte bu iki geminin buradaki çalışmalarından yeni bir haber gelebilir.

YUNAN BASINI: DOĞAL GAZ YATAKLARI BULUNDU

İki geminin çalışmaları Yunan basınının da gündeminde. "Abdülhamid Han'ın faaliyet gösterdiği Antalya Körfezi açıklarında doğal gaz yataklarının bulunduğuna yönelik işaretler var." bilgileriyle Yunan basınında haberler paylaşıldı.

GÖZLER ANTALYA KÖRFEZİ'NDE

Tüm bu gelişmeler gözlerin Antalya Körfezi'ne çevrilmesine sebep oldu.

BAKAN AKAR'DAN ABDÜLHAMİD HAN UYARISI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, 'Abdülhamid Han' sondaj gemisiyle ilgili Yunanistan tarafından taciz olup olmadığı sorusuna yanıt vermişti.

Bakan Akar, 'Abdülhamid Han' sondaj gemisiyle ilgili Yunanistan tarafından taciz olup olmadığı sorusuna şöyle yanıt vermişti:

'Abdülhamid Han' sondaj gemisi araştırmalarına devam ediyor. 'Gediz' fırkateyni refakat ediyor, güvenliğini sağlıyor. Yanlış bir şey yapmamalarını temenni ediyoruz. Uluslararası hukuk çerçevesinde kendi imkan ve kabiliyetlerimizi kullanmak suretiyle, ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyarak, iyi komşuluk ilişkilerini sürdürüyoruz."(Milliyet)

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği