Telefon
WhatsApp
TOGG Çin'den Yunanistan'a, Rusya'dan ABD'ye dünyada ses getirdi

Bursa Gemlik'teki TOGG fabrikasında gerçekleşen dev törenle, Türkiye'nin ilk yerli otomobili seri üretim bandından indirildi. Artık 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollarda TOGG'lar görülecek. Dünya medyası, Türkiye'nin otomobiline geniş yer ayırdı.

 
 

'Erdoğan seçimlere doğru ilk Türk elektrikli otomobilini görücüye çıkardı' başlığını seçen Bloomberg, Türk liderin bir de lityum iyon pil fabrikası kurulacağını duyurduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üretim bandından çıkan ilk aracı sürdüğünü kaydeden Bloomberg, lityum iyon pil fabrikasının birlikte kurulacağı şirketin ise açıklanmadığını aktardı. Yayın organı, Erdoğan'ın sözlerini sayfasına taşıdı:

"Türkiye'nin yerli otomobili, TOGG, tüm modelleriyle Avrupa'nın yollarına çıkacak. Onlar, 'Çılgın Türkler geliyor' diyecekler."

TOGG Çinden Yunanistana, Rusyadan ABDye dünyada ses getirdi
 

Çin haber ajansı Xinhua, 'Erdoğan, Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikasının açılışını yaptı' başlığıyla abonelerine geçtiği haberde, törenin Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleştiğini öne çıkardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlık günlerinden bu yana yerli otomobilin hayalini kurduğunu dile getiren Xinhua, TOGG'un satışlarının Şubat ayında başlayacağını bildirdi. SUV model aracın İtalyan Pininfarina şirketi tarafından tasarlandığını kaydeden Çin haber ajansı, "Türkiye, bir prototipin seri üretime geçemeden iptal edildiği 1961 yılından bu yana yerli otomobil üretmedi" ifadesini kullandı.

 
 

The Global Frontier internet sitesi, 'Türkiye elektrikli otomobil fabrikası TOGG'u törenle açtı' başlıklı haberinde Bursa'daki açılış için binlerce insanın sabah erken saatlerde toplandığını belirtti. Site, bir başka haberinde ise 'Mega proje' tanımını yaptı, açılışın Cumhuriyet Bayramı'nda yapıldığını da hatırlattı.

TOGG Çinden Yunanistana, Rusyadan ABDye dünyada ses getirdi
 

Yunan Kathimerini gazetesi TOGG töreninde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini haberleştirdi. 'Erdoğan'dan Tayfun balistik füzesi için: Devamı gelecek' başlığını kullanan gazete, Türk liderin Yunanistan'daki yankılara atıfta bulunduğunu aktardı. Kathimerini, Erdoğan'ın "Avrupa yollarında TOGG elektrikli otomobilini gördüklerinde paniğe kapılacaklar, 'Çılgın Türkler geliyor' diyecekler" sözlerini sayfasına taşıdı.

Yunan Proto Thema internet sitesi de, tıpkı Kathimerini gibi Erdoğan'ın TOGG fabrikasının açılışında Yunanistan'a göndermede bulunduğunu bildirdi. Erdoğan'ın "Tayfun derhal Yunanistan'ın ve Yunan halkının gündemine girdi. Bundan sonrası da var" dediğini belirten internet sitesi, yerli otomobilin ise Avrupa yollarında görüneceğini ifade etti.

 
 

The Greek Reporter internet sitesi, 'Türkiye Cumhuriyet'in 99. yılında ilk yerli otomobilini tanıttı' dedi.

TOGG Çinden Yunanistana, Rusyadan ABDye dünyada ses getirdi
 

Rus haber ajansı Ria Novosti, 'Türkiye'de elektrikli otomobil fabrikası açılıyor' başlığıyla servis ettiği haberde projenin üç yıl önce ilan edildiğinin altını çizdi. 3,7 milyar dolarlık TOGG projesi için Erdoğan'ın "Türkiye bu proje için 60 yıldır bekliyor" dediğini aktaran Ria, elektrikli yerli otomobilin 30 dakikada şarj olabileceğini ve 500 kilometre kadar mesafe kat edebileceğini yazdı. Otomobilin fiyatının henüz açıklanmadığını kaydeden Rus haber ajansı, önümüzdeki günlerde duyurunun yapılacağını belirtti.

Bir diğer Rus haber ajansı TASS ise, 'Türkiye, yerli elektrikli otomobil TOGG'un seri üretime başladığını ilan etti' başlığını seçti. Cumhuriyet Bayramı'nın 99. yılında gerçekleşen açılışa vurgu yapan TASS, otomobilin beş model ve altı renkte piyasaya sürüleceğini ifade etti. 2030 yılına kadar 1 milyon araç üretilmesinin hedeflendiğini bildiren Rus haber ajansı, Türkiye'deki satışın yanı sıra Avrupa ülkelerine de ihracat yapılacağını kaydetti.

 
 
TOGG Çinden Yunanistana, Rusyadan ABDye dünyada ses getirdi
 

'Erdoğan, ilk elektrikli yerli otomobil TOGG'un fabrikasını açtı' diyen Al Jazeera, haberinde videoya da yer verdi.

El Arabiya, 'Türkiye ilk yerli otomobil üretimini kutluyor' başlıklı haberinde fabrika açılışının Cumhuriyet Bayramı'nda yapıldığını vurguladı.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği