Telefon
WhatsApp
Taksi fiyatlarına gelen zam plaka fiyatlarını da artırdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME toplantısında alınan kararla, taksilerde açılış ücreti 9.80 liradan 12.65 liraya, kısa mesafe 28 liradan 40 liraya, taksi mesafe ücreti kilometrede 6.30 liradan 8.51 liraya yükseldi. Yapılan yeni ücret düzenlemesi 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.(Posta)

PLAKA FİYATLARI 1 MİLYONA YAKIN ARTTI

Tarife değişikliğiyle birlikte ticari taksi plaklarının fiyatları da artış gösterdi. Sadece 1 günde 1 milyon liraya yakın değer kazanan ticari taksi plakaları 6 milyon 250 bin liradan satışa çıktı. Sadece bir günde plaka fiyatlarındaki artış yüzde 15’i aştı.

Plaka fiyatlarını belirlemede galericiler etkili oluyor. Az sayıda satışa çıkan plakalar nedeniyle alım oldukça tıpkı borsada olduğu gibi fiyatlar yükseliyor, satış olursa fiyatlar düşüşe geçiyor. Uzun süredir plaka fiyatları yükseliş gösteriyor.

KİRALAR 16 BİN LİRAYI BULDU

Plaka kiraları ise 16 bin lira olarak belirlendi. Kiracılar hava parası olarak da galericilere her yıl 1 kira bedeli kadar ücret veriyor.

8+1 TAKSİ PLAKALARI DA DEĞERLENDİ

Yeni çıkan 8+1 taksi plakaları da 5 milyon lirayı aştı. 4,2 milyon lira seviyelerinden satışa çıkan plakalar kısa sürede yüzde 20 civarında artış yaşamış oldu. Bu taksilerin kiraları ise 12 bin 500 lira olarak belirlendi. 8+1 taksiye uygun araçlar da 1 milyon lira civarında satılıyor.

TİCARİ TAKSİYE GİRECEK ARAÇLAR 364 BİN 900 LİRADAN BAŞLIYOR

Ticari taksiye en çok konulan otomobil olan Fiat Egea'nın benzinli baz versiyonu 364 bin 900 liradan, dizel baz versiyonu ise 515 bin 900 liradan satılıyor.

TAKSİDE YEVMİYELER DE ARTACAK

Ticari taksilerde genellikle 2 şoför çalışıyor ve mal sahibine belli bir ücret veriyorlar. 12 saat çalışan bir şoför ortalama olarak yeni araçlarda 500 lira yevmiye, SGK ücretleri, aracın deposunun doldurulması, aracın yıkatılması varsa durak ücretini ödüyor. Bu masraflardan sonra şoförün kazandığı kendisine kalıyor. Yeni tarife ile birlikte yevmiye artacakken yeni yılla birlikte SGK ücretleri de artmış olacak ve şoförler direksiyona borçlu oturacak.

ZAM BEĞENİLMEDİ

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu "Toplantıda en az yüzde 50 oranında zam teklifinde bulunduk. Maalesef komisyonun kararıyla bu oranda yapılmadı. Giderlerimize, araç fiyatları, işçilik, yedek parça, yakıt fiyatları gibi, yaklaşık yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldı. Vatandaşı da düşünerek, komisyon bu talebimizi uygun görmedi. Şimdi, 28 lira olan açılış ücreti 40 lira oldu. Oran açısından yüzde 42.86’ya tekabül ediyor. Bekleme, 67.20 liraydı, 100.80 oldu. Bekleme ücretine yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapıldı. Kilometre 6.30’du, 8.51 oldu. Yüzde 35 oranında zam yapıldı. Bu üç kademeyi ortalamaya vurursanız yüzde 40 oranında zam yapıldı. Yani biz yüzde 50’de ısrar ettik ama, yüzde 40 oranında zam yapıldı" dedi.

Aksu “Giderlerimize karşı tekrar zam talebinde bulunacağız. Yarın veya öbür gün İBB’den yazıyı alacağız. Haftasonu da ayın 1’inde taksimetre ayarı yapılmış olacak. Kısacası bugün yapılan UKOME toplantısında yüzde 40 oranında taksimetre ücretlerine zam yapılmış oldu” ifadesini kullandı.

TAKSİMETRE AYARI KUYRUĞU

1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olarak yeni tarifiler için, taksimetrelerini güncellemek isteyen taksi şoförleri, Bağcılar'daki bir firmaya sabah erken saatlerden itibaren gelmeye başladı. Taksimetrelerini zamlı tarifelerle güncelletmek için gelen taksiciler, uzun kuyruklar oluşturdu. Taksimetreler yeni zam oranlarına göre güncellenerek, mühürlendi.

"BU ZAMLA KISA MESAFE YOLCUSU AZALACAK"

Taksici Ünal Yüksel, bir saattir beklediğini belirterek, "İşlemler saat 10.00'da başlayacak. Biz zam istemiyorduk, yevmiyeler düşürülsün, yakıt indirimi olsun. Her zam bizi etkiliyor. 600 lira güncelleme bedeli var. İndi-bindi 40 lira oldu. Taksiye binebilen de var binemeyende. Bu zamla kısa mesafe yolcusu azalacak. Uzun işlerde de düşüş yaşanacak" dedi.

"YAKIT ARTMAZSA ŞU ANKİ ZAM YETERLİ"

Taksici Alişen Dikbıyık yapılan yüzde 29 zammın yetersiz olduğunu vurgulayarak, "Biz yüzde 50 zam bekliyorduk, 29 oldu. Yakıt ilerleyen günlerde yine artacak. Yakıt fiyatları artmasa zam şu anda yeterli. Ama artarsa gene yetmez. Yarın yakıt yine artarsa, taksici yolcu seçmeye başlayacak. Yolcuya nereye gidiyorsun diye soracak. Çünkü yevmiyesi kurtarmayacak. Taksici 3 kilometreyi 40 dakikada gidiyor ve 40 lira alıyor. Saatte 120 lira toplaması lazım ki arabanın yevmiyesini versin. Biz kuyruğun başındayız ve bir saat oldu. Sanırım bir saat daha bekleyeceğiz" dedi.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği