Telefon
WhatsApp
SON DAKİKA YUNANİSTAN HABERLERİ: Yunan medyası duyurdu! 'Tehlikeli denge'

Türkiye ile yatıp kalkan Yunanistan, bugün Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u ağırlıyor. Atina'ya Çarşamba akşamı inen Almanya Şansölyesi, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'le birlikte bu sabah tarihi Akropolis'i gezdi. Akropolis gezisinden sonra saat 11.00'de Maximos Sarayı'na dönen ikili, baş başa görüştü.

 
 

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Miçotakis ve Scholz gazetecilerin karşısına çıktı, soruları yanıtladı. Yunan Başbakan, Scholz'un arkasına sığınıp Türkiye'yi hedef aldı. Miçotakis, Türkiye ile yüksek tansiyona atıfta bulunarak "Avrupa'da başka gerilim kaynaklarına yer yok. Yunan adaları kimseyi tehdit etmiyor" deyip ekledi:

"Herkes biliyor, Yunan adaları kimseyi tehdit etmiyor. Uluslararası sözleşmeler keyfi yorumlarla, tarih hayallerle veya coğrafya düzmece haritalarla değişmez."

Alman Şansölyesi Scholz ise, Doğu Akdeniz'i sarmalayan tüm sorunların diyalog yoluyla çözüleceğinden emin olduğunu söyledi.

"Örneğin Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri yalnızca iki ülke için hayati önemde değil, aynı zamanda tüm Avrupa ve Atlantik ötesi ilişkiler için de önemli."

Gezi öncesinde Ta Nea gazetesine röportaj veren Almanya Başbakanı, Türkiye'nin dile getirdiği üstü kapalı askeri tehditlerin kabul edilemez olduğunu söyleyip ekledi: "Bir NATO ülkesinin diğer bir müttefikin egemenliğini sorgulaması kabul edilebilir bir şey değildir."

 
 
Yunanistan ateşle oynuyor Alman tankları Türkiye sınırına
 

Türkiye ve Yunanistan arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin bütün Avrupa açısından da önemli olduğunun altını çizen Scholz, Ankara ve Atina'ya arabuluculuk önerdi.

SELANİK'TE HALKA GÖSTERİLECEK

Atina'daki Miçotakis-Scholz randevusunda öne çıkan diğer başlıklar arasında enerji sorunu ve Ukrayna'daki savaş da vardı. Yunanistan'ın Ukrayna'ya Sovyetler Birliği üretimi tank göndermesi karşılığında Berlin yönetimi de Atina'ya 40 Alman Marder tankı veriyor.

Kiryakos Mitsotakis, basın toplantısında Almanya'dan gelen ilk tankların Türkiye sınırına konuşlandırılacağını açıkladı, "Silahlı kuvvetlerimiz, onların (zırhlı araçlar) en fazla orada işe yarayacağı görüşünde" dedi.

Almanya Başbakanı Scholz ise, zırhlı araçların nerede konuşlandırılacağının, her NATO müttefikinin kendi kararı olduğunu ve silahların akıbetini sormanın 'tuhaf bir tavır' olacağını savundu: "Biz Marderları Yunanistan'a gönderdik ve onlardan her gün nerede olduklarına dair rapor almıyoruz. Bunu sormuyoruz da."

Yunanistan ateşle oynuyor Alman tankları Türkiye sınırına
 

 

Almanya'dan gönderilen altı zırhlı aracın, Yunanistan'da bir ulusal bayrama denk gelen Cuma günü, Selanik'te yapılacak geçit töreninde halka gösterilmesi planlanıyor. Zırhlı araçların daha sonra Meriç Nehri kıyısına taşınarak Türkiye sınırında konuşlandırılacakları bölgeye götürülmeleri bekleniyor.

Kathimerini, 'Yunanistan'ın büyüyen diplomatik nüfuzu Türkiye'yi rahatsız ediyor' başlıklı bir diğer haberinde, Atina'nın izlediği politikaların Ankara'yı yalnızlaştırdığını savundu. Dedeağaç'taki limanın Ukrayna'ya silah göndermek için kullanılmasıyla İstanbul Boğazı'nın devre dışı kaldığını yazan gazete, Washington'daki Yunan-Amerikan lobisinin ise Türkiye'ye satılacak veya modernize edilecek F-16'ları frenlemesiyle Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki gerilimi tırmandırmakta başarısız olduğunu iddia etti. Haberde, yeni Fransız Rafale jetleri, F-16 savaş uçaklarının Viper seviyesine yükseltilmesi ve muhtemel F-35 jetlerinin satın alınmasıyla Yunanistan'ın hava üstünlüğünü elde etme hedefine yaklaştığı da vurgulandı.

 
 

Yunanistan'ın saldırıya uğraması halinde Fransa'nın devreye girmesini sağlayacak savunma anlaşmasını da hatılarlatan Kathimerini, ayrıca İsrail'le derinleşen işbirliği ve Mısır'la güçlenen bağları dile getirdi. Atina'nın Avrupa Birliği'ni sürekli denkleme soktuğunu kaydeden gazete, tüm diplomatik adımların Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki büyük ihtirasına bir engel olduğunu ileri sürdü.

 
 
 
Yunanistan ateşle oynuyor Alman tankları Türkiye sınırına
 

Ta Nea gazetesinin bugünkü manşeti, 'Erdoğan'ın rolü-Türkiye bir müttefik mi veya bir düşman mı?' oldu. Türk lideri 'önceden tahmin edilemez' olarak tanımlayan Ta Nea, 'güçlü adam' Erdoğan'ın Doğu ve Batı arasında, yanı sıra Putin ve Biden arasında 'tehlikeli bir denge' kurduğu yorumunu yaptı.

Iraklis Millas imzalı analizde, Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya uygulanan yaptırımlara Türkiye'nin katılmadığı, Avrupa ve Moskova arasındaki 'boyun eğme' savaşında Ankara'nın verdiği kararın belirleyici olabileceği vurgulandı. 'Erdoğan'ın rolü kazananı gösterebilir' diyen Ta Nea, 'bekle ve gör' politikasının halihazırda hiçbir anlam ifade etmediğini yazdı.

Yunanistan ateşle oynuyor Alman tankları Türkiye sınırına
 

Kathimerini'de 'Dünya yalnızca Türkiye değil' başlığıyla yayımlanan bir başka haberde ise, yaklaşan seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'ı tehdit etmesi ve ABD'yi yerden yere vurmasının sonucunu verdiğini yazdı. Erdoğan'ın halihazırda önemli bir uluslararası oyuncu rolü oynadığını kaydeden Kathimerini, 'Atina bir başka Erdoğan dönemine hazır mı?' sorusunu yöneltti.

 
 
Yunanistan ateşle oynuyor Alman tankları Türkiye sınırına
 

Ethnos gazetesi ise, Türkiye F-16'ların dondurulmasının sonra alternatiflere bakıyor-Eurofighter için İngiltere' başlıklı haberinde, Ankara ve Londra arasındaki görüşmelerde konunun gündeme geldiğini kaydetti.

Ta Nea gazetesi, 'İki Rafale daha hızlı teslimat' başlıklı haberinde, Fransa'nın Yunanistan'ın belirlenen tarihten önce istediği jetler için talebi kabul ettiğini yazdı. Atina'nın fırkateynler için de baskı yaptığını dile getiren gazete, Rafale savaş uçaklarının Tanagra üssüne ineceğini belirtiyor.

Yunanistan ateşle oynuyor Alman tankları Türkiye sınırına
 

New Post yayın organı ise, ABD'nin Yunanistan'dan gelen resmi F-35 teklifini kabul etmesi için geri sayımın sürdüğünü aktardı. New Post'a göre, ABD'li bir heyet geçen hafta Yunanistan'daydı ve F-35 jetlerinin konuşlandırılacağı muhtemel hava üslerini gezdi.

İnternet sitesi, 'Andravida, Araxos veya Souda'nın en geç 2022'nin sonuna kadar Yunan hava kuvvetlerinin en güçlü silah sistemlerine ev sahipliği yapmasına karar verileceğini vurguladı.

Eleftheros Typos gazetesinde dikkat çeken haberlerden biri, Türkiye-İsrail ilişkilerine dair. Ankara ve Tel Aviv arasında başlayan yeni döneme vurgu yapan gazete, İsrail'den yapılan açıklamayı başlığına taşıdı: 'Yunanistan'la ilişkiler stratejik önemde.'

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği