Telefon
WhatsApp
SON DAKİKA: Yunanistan'a hayal kırıklığı! F-16 çıkışı...

Endonezya'nın turistik adası Bali'deki G20 Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hız kesmeyen bir diplomasi turuna imza attı. Erdoğan, saatler içinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa lideri Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Giorgio Meloni ile görüştü.

 
 

Cumhurbaşkanı ayrıca, Gıda ve Enerji Güvenliği adlı ilk oturum öncesinde Çin lideri Xi Jinping, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Emmanuel Macron ile ayaküstü sohbet etti.

TEŞEKKÜR VE TAZİYE

Erdoğan-Biden buluşmasının ardından hem Ankara'dan hem de Washington'dan peş peşe açıklamalar geldi. ABD lideri, Erdoğan'a tahıl anlaşmasının sürmesi adına gösterdiği çaba nedeniyle teşekkür etti, İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısında hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

F-16'YA YEŞİL IŞIK TEYİT EDİLDİ

ABD Başkanı Biden, Ankara-Washington hattında uzun süredir önemli bir başlık olarak duran F-16 satışına desteğini yineledi. Joe Biden'ın Türkiye'ye sunduğu destek, anında Yunanistan'da yankı buldu.

Yunanistan, Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satışına ve mevcut F-16 jetlerinin Viper modeline yükseltilmesine karşı çıkıyor. Doğu Akdeniz krizinde köşeye sıkışan Atina yönetimi, yalnızca iki yıl içinde silahlanmaya milyarlarca euro harcadı. Fransa'dan Rafale jetleri satın alan Yunanistan, F-16 savaş uçaklarını Viper seviyesine çıkarıyor ve ABD'den F-35 temin etmek istiyor.

 

Washington'daki Yunan lobisi birçok kez Türkiye'ye F-16 verilmemesi için adım attı ancak Joe Biden yönetimi Haziran ayı sonundaki NATO Zirvesi'nde Ankara'ya yeşil ışık yaktı. ABD Başkanı, bugünkü görüşmede söz konusu desteği teyit etmiş oldu.

F-16 çıkışı anında yankılandı Atinada soğuk duş
 

Kathimerini gazetesi, 'Ankara Biden'ın F-16'lar için destek verdiğini söylüyor' manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. ABD ve Türkiye liderlerinin yüz yüze görüştüğünü vurgulayan gazete, Biden'ın desteğini yinelediğini haberin spotuna taşıdı.

Kathimerini'deki bir başka haberin başlığı, 'Türk F-16'ları Ardıççık Adası (Kinaro) üstünde uçtu' oldu. Türk jetlerinin Yunan hava sahasını ihlal ettiğini ileri süren gazete, Ege Denizi semalarında F-16'larının önünün kesildiğini savundu.

F-16 çıkışı anında yankılandı Atinada soğuk duş
 

To Vima gazetesi, 'Biden, Türk F-16'larının modernizasyonuna desteğimi sürdüreceğim' manşetini attı. Liderlerin el sıkıştığı fotoğrafı manşetinde kullanan To Vima, görüşülen diğer başlıkları sıralayıp beklendiği gibi F-16 jetlerini öne çıkardı.

 
 

Skai televizyonu, 'Biden-Erdoğan görüşmesi: ABD, Türk F-16'larının modernize edilmesine destek talep ediyor' manşetini seçti.

F-16 çıkışı anında yankılandı Atinada soğuk duş
 

CNN Yunanistan, 'Biden'dan Erdoğan'a: Türk F-16 savaş uçaklarının yenilenmesine destek vermeye devam edeceğim' başlığıyla sunduğu haberde, Washington'ın daha önce de ilan ettiği desteği tekrarladığının altını çizdi.

F-16 çıkışı anında yankılandı Atinada soğuk duş
 

Eleftheros Typos gazetesi, ilk sayfasından 'Biden'dan Erdoğan'a: Türkiye'nin F-16 isteğini destekliyorum' dedi.

'Türkiye Cumhurbaşkanlığı duyurdu- Biden'dan Erdoğan'a: Türk F-16 jetlerinin modernizasyonuna desteğimi devam ettireceğim' başlığını seçen Ta Nea gazetesi, hem Ankara hem de Washington'dan yapılan açıklamaları aktardı.

Ethnos gazetesi ise, Türk ve Fransız liderlerin buluşmasını ilk sayfadan verdi. 'G20 sırasında Erdoğan-Macron buluşması-Tahıl anlaşması ve Türk-Yunan ilişkileri masada' başlığını tercih eden gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın terör saldırısı nedeniyle baş sağlığı mesajları gönderen ülkelere teşekkür ettiği açıklamayı da ayrıca haberleştirdi.

 
 

Türkiye, NATO müttefiki ABD'den 40 yeni F-16 savaş uçağı satın almak istiyor. Ayrıca, elindeki mevcut F-16'lardan 80 için de modernizasyon kiti talep ediyor.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği