Telefon
WhatsApp
SON DAKİKA ROKET HABERLERİ: Çin roketi dünyaya düştü! Konumu belli oldu

ABD ve diğer süpergüçlerle uzay yarışına giren ile uzay yarışına giren Çin'in fırlattığı roket Long March 5B, Dünya'nın etrafındaki ürkütücü dönüşünü tamamladı. Dünya yörüngesindeki Çin uzay üssü Tiangong'a 31 Ekim tarihinde ateşlenen 23 tonluk Long March 5B, Mengtian adlı bilim modülü uzaya taşıdı. Görevini tamamlayan roket, daha sonra dünyaya doğru dönüşe geçti.

 
 

10 katlı bina yüksekliğindeki devasa roketi diğerlerinden ayıran özellik, uzay boşluğunda itme gücünün kullanılmıyor oluşuydu. Long March 5B'nin, modern rakiplerinin aksine doğrudan Pasifik Okyanusu'na değil yeryüzünün herhangi bir noktasına çakılma ihtimali vardı.

Dünya atmosferine girmesiyle Çin roketinin nereye düşeceği, son 24 saattir en çok merak edilen soru oldu. Long March 5B için sosyal medyada çok sayıda etiket açıldı, roket kısa sürede gündemin ilk sırasına yükseldi.

Rokete ait parçaların nereye düşeceği saatlerce belirsizliğini korudu. Taklalar atarak yeryüzüne yaklaşan roketin düşme ihtimali bulunan noktalar arasında, Türkiye de vardı.

Uzay araştırmaları alanında ABD hükümetinden aldığı fonla araştırmalar ve analizler yapan Aerospace Corporation isimli kâr amacı gütmeyen kuruluş, saatte 28 bin kilometre hızla ilerleyen roketin rotasında sapma olabileceğini dışlamadı. The Aerospace Corporation'dan Gregory Henning, roketin irtifası azaldıkça düşeceği alanın netleşeceğini belirtti. Henning'e göre, dünyada yaşayan nüfusun yüzde 88'inin roketin düşme ihtimali bulunan alanlarda ikamet ediyordu.

Aerospace Corporation'da danışmanlık yapan Dr. Ted Muelhaupt ise, "Şans oyunlarından zengin olma şansınız Çin roketi tarafından vurulma ihtimalinizden daha yüksek" dedi.

İSPANYA HAVA SAHASINI KAPATTI

Ancak buna karşın devasa Long March 5B dünya çapında bir paniğe yol açmış durumda. On binlerce insan, Ekvator çevresini iki saatten az bir sürede kat eden Çin roketini internet üzerinden canlı takip ediyor.

Avrupa ülkesi İspanya, kontrol dışı seyreden Çin roketi nedeniyle hava sahasını kapattı. Barcelona, Tarragona, Ibiza ve Reus gibi yerlerde uçakların kalkışına ve inişine izin verilmedi.

İspanya, söz konusu kararı bir süre sonra geri çekti ve hava sahası 40 dakika sonra yeniden açıldı. Yerel saatle 09.38-10.18 arasında kaç uçuşun karardan etkilendiği henüz açıklanmış değil.

 

Bazı yolcular, uçakları kalkış yaptıktan sonra İspanya'nın hava sahasını kapattığından haberdar oldu.

Barcelona'daki El Prat Havalimanı yetkilileri, 40 dakika boyunca hiçbir uçağın iniş ya da kalkış yapamadığı havalimanındaki gecikmelerin gün boyu sürebileceğini söylüyor.

 
 
Çin roketinin düştüğü yer belli oldu
 

ABD UZAY KUVVETLERİ DOĞRULADI

Son yıllarda uzaydan atmosfere giriş yapan en büyük enkaz parçalarından biri olan Long March 5B, ABD ve Avrupa'daki uzay gözlem istasyonları tarafından da yakından izleniyordu.

Serseri Çin roketi, Afrika'nın güneyinden geçtikten sonra Pasifik Okyanusu'na ilerledi ve enkazın büyük bir parçası burada düştü. ABD Uzay Kuvvetleri, resmi Twitter hesabından roketin Pasifik Okyanusu'na çakıldığını doğruladı. ABD Uzay Kuvvetleri'nin enkazın tam konumunu kısa sürede açıklaması bekleniyor.

ÇİN KOORDİNAT VERDİ

ABD'den dakikalar sonra açıklama yapan Çin ise, roketin 101.9 derece Batı, 9,9 derece Kuzey koordinatlarına enkaz parçalarının düştüğünü duyurdu. Çin, Long March 5B enkazının çoğunun atmosfere giriş sırasında yandığı bilgisini de paylaştı.

Çin, başıboş roketin Dünya atmosferine Pekin saatiyle 18.08'de (TSİ 13.08) giriş yaptığını da açıkladı. ABD Uzay Kuvvetleri ise, roketin atmosfere giriş anını TSİ 13.01 olarak verdi.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği