Telefon
WhatsApp
SON DAKİKA FED HABERLERİ: FED kararı açıkladı! Amerika Merkez Bankası (FED) faiz kararı ne oldu?

ABD Merkez Bankası Fed iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı.

 
 

Fed bu kararla birlikte son 4 toplantıda politika faizini 75'er baz puan artırmış oldu. Son yapılan faiz artışıyla birlikte politika faizi 14 yılın en yüksek seviyeye çıktı.

ABD Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Politikamızı uygun şekilde ayarlamaya hazırız.

Politikamızı uygun şekilde ayarlamaya hazırız. Faiz artırım hızı belirlenirken kümülatif sıkılaştırma, gecikmeli politika etkileri, ekonomik ve finansal gelişmeler hesaba katılacak.

Devam eden faiz artırımlarının enflasyonu zaman içinde yüzde 2 seviyesine döndürmek için ciddi şekilde sınırlayıcı bir politika duruşu elde etmek açısından uygun olacağını öngördü.

Enflasyon yüksek olmaya devam ediyor. İstihdam artışları güçlüydü, işsizlik oranı düşük olmaya devam etti.Son göstergeler harcama ve üretimde ılımlı büyümeye işaret ediyor.

 
 

Ukrayna'da savaş enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı oluşturuyor, global ekonomik aktivite üzerinde baskı yaratıyor.

Powell'ın öne çıkan açıklamaları ise şöyle: "Enflasyonu aşağı getirmeye güçlü şekilde bağlıyız. Fiyat istikrarı olmadan sürdürülebilir güçlü iş gücü piyasasını başaramayız. Amaçlı bir şekilde hareket ediyoruz.

Sınırlayıcı para politikası duruşuna bir süre için ihtiyacımız olacak. ABD ekonomisinde büyüme geçen yıla göre ciddi şekilde zayıfladı. Yavaş büyüme işletmelerin sabit yatırımları üzerinde baskı yaratıyor. Konut piyasasında aktivite zayıfladı. İş gücü piyasası hala aşırı sıkı. İş gücü piyasasında hala denge yok. Talep arzı önemli oranda aşıyor.

Enflasyon hedefin oldukça üzerinde. Son enflasyon verisi beklenenden daha güçlü geldi. Uzun vadeli enflasyon bekleyişleri hala iyi bir şekilde kontrol altında. Ancak durumdan memnuniyet duymak için bir zemin yok.

Yüksek enflasyonun ciddi zorluklar yarattığının bilincindeyiz. Devam eden faiz artırımlarının politikayı yeterli şekilde sınırlayıcı noktaya getirmek için uygun olduğunu düşünüyoruz.

"FAİZ ORANLARINDA HALA GİTMEMİZ GEREKEN BİRAZ YOL VAR"

Finansal şartlar ciddi şekilde sıkılaştı. Para politikasının sınırlayıcı etkilerinin tam olarak görülmesi zaman alacak. Politikanın özellikle enflasyon üzerinde tam etkisini göstermesi zaman alacak.

 
 

Bir noktada faiz artırım hızının yavaşlaması uygun olacak. Faiz oranlarında hala gitmemiz gereken biraz yol var.

Faizde nihai seviye önceden beklenenden daha yüksek olacak. Talebi yavaşlatmak için güçlü adımlar atıyoruz. Enflasyonu azaltmanın iş gücü piyasasında biraz yumuşama gerektirmesi büyük olasılık.

Hedeflerimizi başarmak için her şeyi yapacağız. Enflasyonun kararlı şekilde aşağı geldiğini görmemiz gerekli. Faiz artırımlarını duraklatmayı düşünmek için çok erken.

Faizlerin nereye gitmesi gerektiği konusunda tahminlerimizi Aralık ayında güncelleyeceğiz. Ücretler yüksek enflasyonun ana nedeni değil. Ücretlerin enflasyon üzerinde etkisi var, ancak ana neden değil."

(Milliyet)

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği