Telefon
WhatsApp
SON DAKİKA: Dünyayı sarsan hazırlık! Nükleer tatbikat...

NATO'nun 'Steadfast Noon'una yanıt veren Rusya da, uzun zamandır planladığı nükleer tatbikata başlıyor. 'Grom' adlı tatbikatta nükleer başlıklı füze taşıyan savaş uçakları kalkış yapacak, denizaltılardan füzeler ateşlenecek. Rusya ayrıca, Belarus’a ait SU-25 uçağının donanımlarını nükleer silah taşıyabilecek şekilde revize etti.

 
 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, düşmanlardan gelebilecek muhtemel saldırılara hazırlanmak için nükleer gövde gösterisine giriştiklerini söyledi.

Devlete ait haber ajansı RIA ise, Rusya lideri Vladimir Putin'in Rusya'nın stratejik nükleer kuvvetlerinin tatbikatlarını gözlemlediğini bildirdi. Eski Sovyet ülkelerinin istihbarat şefleriyle yaptığı toplantıda konuşan Rus lider, 'dünyada ve bölgede çatışma riskinin çok yüksek olduğunu' vurguladı. "Ukrayna'nın kirli bomba kullanma planlarından haberdarız" diyen Putin, sözlerine "Kırım'daki köprü saldırısı ve Kursk elektrik istasyonundaki olaylar gösterdi ki, güvenlik önlemlerinin artırılması gerekiyor" diyerek devam etti.

"RUSYA ABD'Yİ BİLGİLENDİRDİ"

Pentagon sözcüsü Hava Kuvvetleri Tuğgenerali Patrick Ryder, açıklama yaparak Rusya'nın ABD'yi nükleer kuvvetlerine yönelik planlı bir yıllık tatbikat düzenlemesi konusunda bilgilendirdiğini söyledi. Bu seferki tatbikat, artan nükleer silah riski ve Moskova'nın Ukrayna'ya karşı "kirli bomba" suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı için özellikle endişe verici.

Son dakika: Rusyadan nükleer tatbikat Putin açıkladı...
 

"RUTİN BİR TATBİKAT" DEDİ AMA...

Patrick Ryder, "ABD durumdan haberdar edildi ve daha önce vurguladığımız gibi, bu rutin bir Rus tatbikatıdır" dedi. Ryder, tatbikatın başlangıcının önceden bildirilmesinin, hata riskini azalttığını ekledi.

İKİ YILDIR YAPILMAMIŞTI

Son tatbikat, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden beş gün önce, 19 Şubat 2022'de gerçekleşti. Bundan önce ise iki yıldır yapılmamıştı. Nükleer tatbikatın 29 Ekim'e kadar sürmesi planlanıyor.

DÜNYA DİKEN ÜSTÜNDE

BBC muhabiri Pavel Aksenov, Ukrayna'daki savaş olmasa, Rusya'nın 26 Ekim'de ABD'ye bildirdiği Grom adlı stratejik nükleer tatbikatın "rutin bir hazırlık testi" olarak adlandırılabileceğini ifade etti. Aksenov, tatbikatın Avrupa'da bir nükleer patlama gerçeğinin tüm dünyada aktif olarak tartışıldığı bir zamanda gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

"Vladimir Putin'in Rusya'daki nükleer silahların varlığına ilişkin basit bir hatırlatması, dünyanın yeniden atom bombasından korkmasına neden oldu" ifadelerini kullanan BBC muhabiri Aksenov, analizini şu cümlelerle sonlandırdı:

 
 

"Ve böyle bir ortamda nükleer tatbikatlar rutin ya da azaltılmış bir fırlatma programıyla bile, yine de bu korkuyu körükleyecektir."

 
Son dakika: Rusyadan nükleer tatbikat Putin açıkladı...
 

NATO 60 SAVAŞ UÇAĞIYLA TATBİKATTA

NATO'nun icra ettiği nükleer caydırıcılık tatbikatı 'Steadfast Noon' halihazırda devam ediyor. Ukrayna savaşının gölgesinde 17 Ekim tarihinde başlayan tatbikata 60 uçak katılıyor.

Bu sene ev sahibi Belçika ile Kuzey Denizi ve İngiltere hava sahasında icra edilen gövde gösterisinde, ünlü Amerikan bombardıman uçakları B-52'ler de havalandı. Steadfast Noon'da yer alacak uçaklar arasında dördüncü ve beşinci nesil savaş jetleriyle, gözetleme uçakları ve tanker uçakları da var. NATO'nun resmi Twitter hesabının paylaştığı fotoğraflar arasında, Türk bayraklı bir jet de yer aldı.

NATO, fazla bir ayrıntı paylaşmadığı tatbikatın Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı bir tepki olarak planlanmadığını vurguluyor. Steadfast Noon'da ağır silahların sahne almayacağına dikkat çeken ittifak, resmi açıklamasında "30 Ekim'e kadar sürecek tatbikat rutin, tekrarlanan bir eğitim faaliyetidir ve dünyada meydana gelen olaylarla bağlantılı değildir" ifadesine yer verdi.

 
 

İttifak, 'Steadfast Noon'un başlangıç tarihini bu yıl alışılmışın dışına çıkarak önceden açıkladı. NATO kaynakları, bunu, İttifak'ın olası bir nükleer savaş ihtimaline karşı hazırlıklı olduğu mesajının daha güçlü bir şekilde verilmesi isteğine bağlıyor.

Askeri uzmanlar, her yıl Ekim ayında düzenlenen tatbikatta bu sene ABD'ye ait nükleer silahların yer altında bulundukları depolardan çıkarılarak savaş uçaklarına nakli ve montajı üzerinde durulacağını söylüyor. Ancak, gövde gösterisinde gerçek silahlar kullanılmayacak.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği