Telefon
WhatsApp
Son dakika: Biden ve Şi Cinping görüştü!

Bugün Endonezya'nın Bali adasındaki Mulia otelinde bir araya gelen liderler Çin ve ABD bayraklarının önünde el sıkıştı. İki ülke ilişkileri özellikle Tayvan, Ukrayna’daki savaş ve Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri nedeniyle gergindi. Bu nedenle görüşmenin sonucu merakla bekleniyordu.

 
 

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmeyi "açık ve samimi" olarak nitelendirdi. Biden, ayrıca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e ABD’nin Tayvan'daki politikasının değişmediğini açıkça belirttiğini açıkladı.

"ABD, liderlik konumuna geri döndü" ifadelerini kullanan Biden, Ukrayna savaşıyla ilgili konuşurken ise, "Herson'un kazanılması önemli bir başarı" ifadelerini kullandı. Ara seçimler hakkında da konuşan Biden, ABD demokrasisinin gücünü ve esnekliğini gösterdiğini ifade etti.

Son dakika: Biden ve Şi Cinping görüştü İşte ilk açıklamalar...
 

Bali'deki görüşmeyle ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Biden, ülke içinde güç kaynaklarına yatırım yapmak ve dünyada ortak ve müttefikleriyle iş birliği içinde olmak dahil, ABD'nin Çin ile güçlü bir şekilde rekabet etmeyi sürdüreceğini vurguladı" denildi.

 
 

Açıklamada, Biden'ın, Ukrayna savaşında Rusya'nın nükleer tehdidine işaret ettiği aktarılarak, iki liderin, nükleer bir savaşın hiçbir zaman kazanılamayacağını, Ukrayna'da nükleerin kullanılması ya da tehdit olarak ele alınmasına karşı çıktıkları bildirildi.

Öte yandan açıklamada, "İki lider, görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanı Blinken'ın, Çin'i ziyaret etmesi konusunda mutabık kaldı" ifadeleri kullanıldı.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği