Telefon
WhatsApp
Putin bizzat izledi! Çin ordusu Rusya'da

Rus işgalcilere karşı taarruza geçip ilk savunma hatlarını aşan Ukrayna ordusu, Rusya lideri Vladimir Putin'e geri adım attırdı. Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ta Rus ilerleyişinin durdurulmasının ardından beklenen karşı saldırı Ağustos ayının sonlarında başladı. Taarruzun adresi ise, işgalin ilk günlerinde Rusların eline geçen güneydeki Herson şehri oldu.

 
 

ABD'lilerle birlikte karşı saldırıyı planlayan Ukrayna ordusu, yalnızca bir haftada Herson'la Putin'in 2014'te işgal ettiği Kırım Yarımadası arasındaki en önemli bağlantıyı kopardı.

Haftalarca uzun menzilli Amerikan füzesi HIMARS'larla hedef alınan Dinyeper Nehri üstündeki Antonovsky Köprüsü artık kullanılamaz halde. Ukrayna ordusu, tanklar ve bir hava savunma sisteminin de aralarında Rus silahlarının köprüden geçerken vurulduğunu duyurdu.

Kırım Yarımadası'ndan bağlantının tamamen koparılması, Herson'daki işgal kuvvetlerinin hiçbir yardım almadan savunmasız kalması anlamına geliyor.

 
Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

Ukrayna ordusu, Pazartesi günü Herson'un 167 kilometre kuzeyindeki Vysokopillya kasabayı işgalcilerden geri aldı. Askerler, savaştan önce yaklaşık 4 bin insanın yaşadığı kasabaya Ukrayna bayrağı çekti.

 
 

Bayrak fotoğrafını, Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'nin ekibinden Kyrylo Tymoshenko Facebook hesabından "Vysokopillya, Herson Bölgesi. Ukrayna. Bugün" mesajıyla paylaştı.

Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

Vladimir Zelenskiy ise Ukrayna birliklerinin bir yerleşim merkezini kurtardığını söyledi ancak isim vermedi.

24 Şubat'ta başlayan işgali yakından izleyen Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), Ukrayna'nın karşı taarruzunun Rus birliklerinin güneydeki sevkiyat ve idari hamlelerini zayıflattığını belirtiyor.

ISW'ye göre, Ukrayna ordusunun karşı saldırısı hem güneydeki Herson hem de doğudaki Donetsk çevresinde kanıtlanabilir ilerlemelere yol açtı.

Ukrayna'da on binlerce askeri ölen ya da yaralanan Rusya, zırhlı araçları onarmak için iki yeni fabrika kurmaya hazırlandığını Pazartesi günü duyurdu. Rus işgalcilerin savaşta binlerce tank, zırhlı araç ve yüzlerce uçak kaybettiği tahmin ediliyor.

Kremlin, cepheye gönderecek asker bulmakta ciddi zorluk yaşıyor. Rusya'nın neredeyse her şehrinde gönüllülerin Ukrayna'daki savaşa katılmasını teşvik eden reklamlar asılı.

Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

ASKIYA ALINDI

Nitekim, Vladimir Putin'in Ukrayna'ya saldırı emri vermesiyle işgal edilen yerleri sinsi şekilde Rusya'ya referandumla ekleme planı büyük darbe yedi. Herson'daki işgal yöneticileri, Rusya'ya katılmak için yapılacak kağıt üstündeki referandumun ertelendiğini duyurdu.

 
 

İşgal yöneticileri, 'güvenlik gerekçeleri'yle referandumun askıya alındığını bildiriyor. Rusya'nın 'atadığı' yönetici yardımcısı Kirill Stremousov, Rus devlet televizyonuna yaptığı açıklamada "Güvenlik durumu nedeniyle bu durduruldu" dedi.

 

İşgalcilerin sesi Stremousov, referandumun şimdilik ertelendiğini belirtip "Referandum ne olursa olsun gerçekleşecek, kimse onu iptal edemeyecek" gibi iddialı bir cümle kurdu.

Ukrayna ordusu, referandum için oy pusulalarının saklandığı bir deponun da havaya uçurulduğunu açıkladı.

Herson'un kilit köprülerinden Antonovsky'nin ağır Ukrayna bombardımanı nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini itiraf eden Kirill Stremousov ise, köprüden herhangi bir araç geçişinin imkansız hale geldiğini aktardı.

Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

REFERANDUM TAKTİĞİ

Kremlin, Herson'un yanı sıra Avrupa'nın en büyük nükleer santraline ev sahipliği yapan Zaporijya bölgesinde referandum planlıyordu. Hazırlıkları aylardır süren referandum, Ukrayna'nın karşı taarruzuna takılmış görünüyor.

 
 

Ukraynalı yetkililer, Rus işgalcilerin düzenlediği referandumlara katılacak herkesin soruşturmaya uğrayacağını söylüyor.

Moskova, 2014 yılında Birleşmiş Milletler (BM), Batılı ülkeler ve Türkiye'nin de tanımadığı bir referandumla Kırım'ı ele geçirmişti.

Kırım'daki 'sonucu baştan belli' referandumda, seçmenler oy pusulasındaki iki seçenekten birini işaretlemişti:

- Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanmasını onaylıyor musunuz?

- 1992 Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesini ve Kırım'ın Ukrayna'nın parçası olma statüsünü destekliyor musunuz?

1 milyon 300 bin civarında seçmenin kayıtlı olduğu bölgenin yüzde 58’ini Ruslar, yüzde 25’ini Ukraynalılar, yüzde 13’ünü Kırım Tatarları, geri kalanını da diğer etnik gruplar oluşturuyordu.

Kırım Tatarlarının boykot ettiği referandumda, Moskova beklendiği gibi istediği sonucu almıştı.

Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

PUTİN ÜNİFORMA GİYDİ

Ukrayna'da hayal kırıklığı yaşayan Rus lider Putin, Ukrayna'ya saldırdığı 24 Şubat tarihinden bu yana ilk kez müttefiki Çin'in askerlerine ev sahipliği yaptığı Vostok-2022 tatbikatını izledi. Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'la birlikte Rusya'nın en doğusundaki Vladivostok'a giden Putin, askeri üniforma giydi.

 
 

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Soğuk Savaş'tan bu yana Batılı ülkelerle en büyük gerilimin ortasındaki Rus liderin Çin ve diğer müttefik ülkelerden gelen birlikleri seyrettiğini bildiriyor. AP'ye göre, gövde gösterisi Moskova ve Pekin arasındaki artan askeri ilişkilerin yanı sıra Ukrayna'daki savaşa rağmen Rus ordusunun halen büyük tatbikatlar yapabildiğini gösteriyor.

Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

50 bini aşkın askerin katıldığı Vostok-2022'de aralarında 140 savaş uçağı ve 60 savaş gemisinin de yer aldığı binlerce silah sahne aldı. Denizaltılar ise Okhotsk Denizi ve Japon Denizi'nde ortaya çıktı.

Yedi ayrı bölgeye yayılan tatbikatta Çin'in yanı sıra Hindistan, Suriye, Nikaragua, Laos ve eski Sovyetler Birliği cumhuriyetleri Ermenistan ve Belarus'tan askerler yer aldı.

Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

AP, Pekin yönetiminin Rusya'ya 2 bin asker, 21 savaş uçağı, üç savaş gemisi ve 300 askeri araç gönderdiğini duyurdu.

Agence France-Presse (AFP) haber ajansı ise, yoğun yağış ve fırtına altında ateşlenen füzeler, yürüyen komutanların fotoğraflarını servis etti.

Putin bizzat izledi Çin ordusu Rusyada
 

1 Eylül tarihinde başlayan Vostok-2022, yarın sona eriyor.

XI JINPING'İN AÇMAZI

Rus ve Çin orduları en son benzer bir tatbikatta 2018 yılında bir araya gelmiş, Rusya lideri Putin bizzat sahadan gövde gösterisini izlemişti.

Geçen yıl ise Rus birlikleri ilk kez Çin topraklarına konuşlandı ve iki ülke birlikte tatbikat gerçekleştirdi.

İki ülkenin savaş uçakları, Mayıs ayı sonunda ABD Başkanı Joe Biden Japonya'nın başkenti Tokyo'dayken Japon Denizi üstünde uçmuştu.

Associated Press (AP) haber ajansı, ABD ve Batılı ülkelere karşı birlikte hareket eden eski 'komünist rakipler'in geçmişte bir askeri ittifak kurma ihtimalini reddettiğini ancak Putin'in söz konusu ihtimali dışlamadığını bildiriyor.

Ukrayna işgalinin ardından eşi benzeri olmayan yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya, geçtiğimiz aylarda Çin'den birçok kez yardım istedi.

Çin, Ukrayna işgaline karşı çıkmayan yeryüzündeki tek süpergüç. Çin medyası Rusya'ya Ukrayna işgalinde destek veriyor ve haberlerinde NATO'yu suçluyor. Çinli yetkililer de açıklamalarında Rusya'nın yanında saf tutuyor, Pekin yönetimi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) oylamalarda da çekimser oy kullandı.

Ancak Çin'in Moskova'ya sunduğu destek bununla sınırlı kaldı. ABD yaptırımlarından çekinen Pekin Moskova'dan gelen talepleri gözardı etti.

Haziran ayı başında Amerikan Washington Post gazesine konuşan Çinli bir kaynak, Moskova ve Pekin arasındaki yardım görüşmelerinin oldukça gergin geçtiğini söylemişti. Washington Post, Çin lideri Xi Jinping'in ABD yaptırımlarına maruz kalmadan Rusya'ya yardım etmenin yollarını aradığını yazmıştı.(Milliyet)

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği