Telefon
WhatsApp
NASA'dan onlarca yıl sonra bir ilk! Ay'a turizm başlıyor mu?

 Dünya roket tarihinin en güçlüsü olan Uzay Ateşleme Sistemi, 2 kez ertelenmenin ve aylarca beklemenin ardından ABD'nin Florida eyaletinden yola çıktı.

 
 

AY TURİZMİ İÇİN İLK ADIM

Yaklaşık 26 gün sürecek olan görevi üstlenecek fırlatmada önce Orion Kapsülü bırakılacak. Buranın ilerleyen yıllarda Ay'a yapılması planlanan turistik uçuşlar için bir merkez haline gelmesi planlanıyor. Ardından Ay'a ulaşacak olan roket, buradan tekrar Dünya'ya inecek.

Uzunluğu 98 metre ve 3.99 tonluk itiş gücündeki roketle Ay'a gönderilen Orion uzay aracının gelecekte planlanan insanlı uçuşlar hakkında bilimsel veriler toplayacağı belirtildi.

Kalkış direktörü Charlie Blackwell-Thomson, kalkışın çok özel olduğunu söyleyerek ekibinin kendisine tarihte bir sayfa kazandığını belirtti. Thomson, kalkışın 'ABD'nin Ay'a geri dönüşü ve Mars'a ilerleyişin ilk adımı' olduğunu ifade etti.

 
Artemis I ismi verilen görevde SLS roketi ve Orion kapsülü birlikte uzaya doğru fırlatıldı. Öte yandan bu görevin, NASA'nın Apollo sonrası dönemde uzay uçuşlarının gidişatının da değiştirdiğini gösterdiği öne sürüldü.
 
NASAdan onlarca yıl sonra bir ilk Aya turizm başlıyor mu
 

ONLARCA YIL SONRA BİR İLK

İsmini, Antik Yunan tanrılarından Apollo'nun ikiz kardeşi Av Tanrıçası Artemis'ten alan ilk görev olan Artemis I'in başarıya ulaşması halinde 2024'te Artemis II göreviyle gerçek mürettebatlı bir Ay uçuşu gerçekleştirilmesi bekleniyor. Artemis III ile 1970'lerden bu yana ilk kez 2025 yılında Ay'a insan götürülmesi hedefleniyor.

Yeni düzenlenen Ay programı ise dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk'ın sahip olduğu SpaceX, Avrupa uzay ajansları, Kanada ve Japonya gibi pek çok ortaklığa sahip. Bu ortaklıkların uzun vadede düzenlenecek olan Ay turizmi yolculuklarında kullanılması amaçlanıyor.

Artemis I geri sayımında heyecan, roketin dört ana R-25 motoru ve iki katı roket güçlendiricisinin çalışmasıyla zirveye ulaştı. Ardından uzay aracı gökyüzüne doğru hızla fırlatıldı. Fırlatma, Florida'nın Atlantik kıyısı üzerinde gece gökyüzünü aydınlattı.

Kalkıştan yaklaşık 90 dakika sonra roketin üst tarafında bulunan ve Orion'u 25 gün içerisinde Ay yüzeyine 100 kilometre kadar uzaklığa getirecek 65 bin kilometre yolculuğu yapmak üzere bıraktı. Ay'a gönderilen kapsülün 11 Aralık tarihinde tekrar Dünya yüzeyine gelmesi bekleniyor.

 
 
NASAdan onlarca yıl sonra bir ilk Aya turizm başlıyor mu
 

ABD'NİN TARTIŞMALI APOLLO PROJESİ

1969 yılından 1972 yılına kadar gerçekleştirilen 6 Apollo görevinde toplam 12 astronot Ay yüzeyine ayak bastı. Bunlar insanlık tarihinde Ay'a ayak basan tek insanlardı. Ancak Apollo, Sovyetler ile ABD arasındaki soğuk savaş döneminde ortaya çıkmış bir projeydi ve Artemis'ten çok daha az bilimseldi.

Gerçekleştiği dönemden bugüne kadar pek çok insan ABD'nin böyle bir görevi hiçbir zaman yerine getirmediğini iddia etti. Soğuk savaşın en körüklü zamanlarında ABD'nin Ruslara karşı yaptığı uzay yarışında öne geçmek adına böyle bir propaganda yaptığı yıllardır öne sürülen iddialar arasında. ABD'nin Ay'a yaptığı bu yolculuğun 2 çeşit birer yalan olduğu söylendi.

 

Bu iddialar şu şekilde:

  • Düzenlenen Apollo uçuşlarının tamamen sahte olduğunu savunanların görüşü. Çeşitli kaynaklarda teknolojinin bu uçuşların gerçekleştiği yıllarda henüz yeterince gelişmediği öne sürülüyor.
  • Bir diğer görüşe göre ise insanlı bir uzay aracı Ay'ın yörüngesine oturtulmuştur, ancak astronotlar hiçbir zaman Ay yüzeyine inmemiştir. Bu iddianın en büyük dayanağı ise Ay'a iniş ve kalkışı gerçekleştirecek teknolojinin çok karmaşık olmasıdır.
  • Yine bir başka iddiaya göre, Apollo tasarısı yeterince hızlı ilerlemeyince ABD Uzay Yarışını Ruslara kaybetmekten korktu ve ilk Apollo uçuşlarını sahte olarak düzenledi.
NASAdan onlarca yıl sonra bir ilk Aya turizm başlıyor mu
 

 

"APOLLO'DAN SONRA NEDEN HİÇ GİDİLMEDİ?"

Apollo projesinin sahte olduğunu savunanların en güçlü iddialarından birisi de NASA'nın bu tarihten sonra bir daha Ay'a gitmek istememesi ve buna yönelik hiçbir adım atmaması olarak gösterildi. Buna karşı yapılan savunma ise şu şekilde:

 
 

Apollo projesi, yapıldığı dönemde Uzay Yarışı'nı ABD lehine kazanmak adına gerçekleştirildi. Yarış ABD tarafından kazanıldıktan sonra böyle pahalı bir uçuşu tekrar düzenlemeye gerek kalmadı. Nitekim Sovyetler de yenildiklerini fark edince Ay'a gitme projelerini iptal ettiler.

NASAdan onlarca yıl sonra bir ilk Aya turizm başlıyor mu
 

ÇİN, SÜPERGÜÇLERİN ARASINA KATILIYOR

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ay'a olan ilgisini 1950'li yılların başına kadar takip etmek mümkün. O dönemler Mao yönetimindeki Çin, Uzay Yarışı'nda bir süre Sovyetler ile birlikte hareket etti. Rusya'nın 1957 yılında Sputnik I'i dünya yörgüngesine fırlatmasının ardından 1959 yılında Çin de yörüngeye bir uydu göndermek istedi.

1960 yılında Çin-Sovyetler ayrılığının yaşanması ile birlikte kendi çalışmalarını sürdüren Çin, süper güçlerin gerisinde kalmamak adına 1967 yılında Çin'in kendi mürettebatlı uzay programına başlanmasına karar verildi.

Mao'nun ölümünün ardından ülkenin başına gelen Deng Şiaoping'in reformlarıyla birlikte yeni bir soluk kazanan Çin, uzay sektöründe de büyük değişikliklere sahne oldu. Çin, o zamandan başlayarak Ay ile ilgili yeryüzündeki araştırmalara odaklandı. İlk Çin Ay Keşfi Programı, Ay takımı Chang'e 1, 24 Ekim 2007'de başarıyla başlatıldı ve Çin'i başarılı bir şekilde Ay'ın yörüngesinde gezen beşinci ülke haline getirdi.

 
 
NASAdan onlarca yıl sonra bir ilk Aya turizm başlıyor mu
 

'AY'IN KARANLIK YÜZÜNE' YOLCULUK

16 Aralık 2020 tarihinde Çin Ulusal Uzay Ajansı’nın Chang’e-5 uzay aracı Ay’dan topladığı 2 kilogramlık taş ve toprak örnekleriyle Dünya’ya döndü. Böylelikle Çin, Amerika ve Sovyetler Birliği arasında geçen Uzay Yarışı döneminden beri Ay’dan örnek getiren ilk ülke oldu.

Şimdiye dek büyük bir başarı ile ilerleyen Chang'e Projesi'nin bir sonraki görevleri Chang’e-6 ve Chang’e-7 ile 'Ay'ın karanlık yüzü' güney kutup bölgesinden örnek toplayıp Dünya'ya geri getirmek olacak.

2027’de gerçekleştirilmesi planlanan Chang'e-8 görevinde ise Ay'da doğal kaynakların kullanımı ve gelişimi doğrulanacak. Görevde aynı zamanda küçük bir kapalı ekosistem deneyini de taşınacak. Bu deney, bir Ay üssü kurup kurmamanın uygun olup olmadığını test edecek.

(Posta)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği