Telefon
WhatsApp
Meksika'da bir deprem daha

Meksika'nın güneybatısındaki Michoacan'da yerel saatle 01.16'da bir deprem meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, sarsıntının büyüklüğü 6.8.

 
 

Yerin 80 kilometre altında gerçekleşen depremin merkez üssü ise, yaklaşık 9 bin insanın yaşadığı Aguililla ilçesine yalnızca 9 kilometre uzaklıkta.

Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, sarsıntının bir kez daha başkent Mexico City'de hissedildiğini bildiriyor. AFP, Mexico City'nin Tlatelolco semtinde sokağa çıkan insanların yer aldığı fotoğraflar servis etti.

Son dakika... Meksikada bir deprem daha
 

Latin Amerika ülkesi, 19 Eylül tarihinde 1985 ve 2017'de gerçekleşen büyük depremlerin kurbanlarını andı. Aynı gün, Pasifik Okyanusu kıyısındaki Aquila'da 7.6 büyüklüğünde bir sarsıntı gerçekleşti.

Batı eyaletleri Michoacan ve Colima'yı vuran 7.6'lık sarsıntının hemen ardından tsunami uyarısı yayınlandı. ABD Pasifik Tsunami Uyarıs Merkezi, gece boyunca sahil kesimlerini 3 metrelik dalgaların vurabileceğini açıkladı.

 
 

400 kilometre uzaktaki başkent Mexico City'de tüm binaları sallayan 7.6 büyüklüğündeki deprem, 19 Eylül korkusunun daha da büyümesine yol açtı. İki kişinin hayatını kaybettiği depremde, çok sayıda bina yıkıldı.

Son dakika... Meksikada bir deprem daha
 

1985'TEN 2017'YE

Latin Amerika ülkesinin başkentini 19 Eylül 1985 tarihinde vuran 8 büyüklüğündeki deprem, yüzlerce binanın yerle bir olmasına ve 10 bini aşkın insanın hayatını kaybetmesine yol açtı.

Meksika, büyük depremden 32 yıl sonra, yine bir 19 Eylül günü bu kez 7.1 büyüklüğündeki depremi yaşadı. Bu kez sarsıntının merkez üssü, Meksika'nın orta kesimindeki Puebla'ydı. 40'tan fazla bina yıkıldı, yaklaşık 370 kişi yaşamını yitirdi.

Meksika, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının kıyısında yer alıyor. Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 90'ının meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

araç kiralama

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği