Telefon
WhatsApp
Kripto paralar yönünü yukarı çevirdi

Son dönemde özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarına devam etmesinin ektisiyle riskli varlıklarda düşüş hızlanmıştı. Hisse piyasaları ve kripto para birimlerinde büyük kayıplar görülürken, yatırımcılar piyasalardaki değişimleri dikkatle takip ediyordu. Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde ABD’den gelen kritik veri sonrası piyasalarda yön değişti. 

 
 

İŞTE KRİPTO PARALARI YÜKSELTEN GELİŞME 

ABD’de imalat PMI verilerinin beklentilerin altında kalması Fed’in agresif faiz artırımı konusundaki tutumun yumuşayacağı beklentilerini ortaya koydu. Fed enflasyonla mücadele ederken agresif sıkılaştırma adımlarını hızlandırırken, bu durum resesyon ihtimalini ise kuvvetlendiriyor. 

Ekonomik verilerin zayıflama göstermesi ise Fed’in para politikası üzerinde önemli rol oynuyor. Ekonominin resesyona girmemesi için Fed’in agresif sıkılaştırma adımlarını sürdürmeyeceği beklentileri piyasalarda fiyatlamaları etkiledi. 

Fed'in kasım ayında bir faiz artırımı daha yaptıktan sonra faiz artırımlarına ara vererek verileri izlemeye yöneleceği yönündeki beklentilerin ön plana çıkmaya başlamasının ardından hisse piyasaları ve kripto paralarda toparlanma görüldü.  

 
 

DOLAR ENDEKSİNDE SERT DÜŞÜŞ 

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü 114’lü seviyeleri aşarak 20 yılın rekorunu kıran dolar endeksi bu tarihten sonra düşüşe geçmişti. Dün dolar endeksinin 111’li seviyelerin altına inmesi kripto paraların yükselişinde etkili oldu. 

BITCOIN, 20 BİN DOLARA KOŞUYOR 

Geçtiğimiz güne 19 bin doların üzerinde başlayan Bitcoin, akşamüzerine doğru toparlanma göstererek 19 bin 719 dolara kadar yükseldi. Lider coin bugün de artışını sürdürerek 19 bin 870 dolara kadar çıktı. Böylelikle Bitcoin, 20 bin dolar olan kritik seviyeye yaklaşmış oldu. 

ETHEREUM DA TOPARLANIYOR 

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum fiyatı ise geçtiğimiz gün yüzde 3’ün üzerinde primli seyretti. Dün bin 329 dolara kadar yükselen Ethereum bugün bin 342 doları gördü.  

TOPLAM SERMAYE DEĞERİ 900 MİLYAR DOLARI AŞTI 

Bitcoin ve Ethereum öncülüğünde gerçekleşen alımların etkisiyle birlikte kripto paraların genelinde pozitif hava hakim. Dün 900 milyar dolar düzeyini aşan dijital varlıkların toplam sermaye değeri bugün 916 milyar dolar seviyesine kadar çıktı. (Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

araç kiralama

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği