Telefon
WhatsApp
Kıyasıya yarış! Kalan birkaç sandalye sonucu belirleyecek

ABD ara seçimlerinde sandıklar bir bir kapandı, kıyasıya yarışa sahne olan eyaletlerden sonuçlar geliyor. Son anketlerin aksine Cumhuriyetçiler ara seçimlerde beklenen fırtınayı estiremedi, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde ediyor gibi görünseler de Senato'da Demokratlar kritik eyaletlerde bir bir zafere uzandı. New York Times, 'Cumhuriyetçilerin beklediği 'kırmızı dalga'nın işareti yok' başlığını attı.

 
 

Kongre'deki dağılımı belirleyecek ara seçim sonuçlarını canlı blogla aktarıyoruz.

435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ve 100 üyeli Senato'nun da 35 üyesi yeniden seçiliyor. Temsilciler Meclisi'nde mevcut tabloda Demokratların 222, Cumhuriyetçilerin 212 sandalyesi vardı. Ancak şu ana kadar ortaya çıkan sonuçlar, Cumhuriyetçilerin yarışı önde götürdüğünü gösteriyor. Cumhuriyetçiler 192 sandalyeye ulaştı, Demokrat Parti 172 sandalye kazandı.

Senota yarışının düğümlendiği eyaletler Georgia, Pennsylvania, Arizona ve Nevada. Senato kanadında Demokratlar öne geçti, durum 48'e 47. Halihazırda Senato'da Demokratların 48, Cumhuriyetçilerin 50 sandalyesi vardı ancak bağımsız iki üye de oylamalarda Demokratları destekliyor ve eşitlik durumunda Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in oyu belirleyici olduğundan Demokratlar Senato'da da çoğunluğa sahipti.

 
 

09.40 : BBC Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, 'Cumhuriyetçiler henüz Demokratlara nakavt darbesi indiremedi' diyor. 2020 seçimlerinde hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'yu kaybeden Cumhuriyetçilerin şimdilik iyi gittiğini ancak sonucun 'harika' olmadığını vurgulayan BBC muhabiri, iki valilik koltuğunun Demokratlara kaptırıldığını belirtiyor.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğun Cumhuriyetçilere geçecek gibi göründüğünü kaydeden Anthony Zurcher, ancak Senato'da Demokratların Pennsylvania'yı kazanarak büyük bir adım attığını dile getiriyor. Georgia, Nevada ve Arizona'dan gelecek sonuçların Senota'daki sandalye dağılımını netleştireceğini aktaran BBC Muhabiri, "Bu, ABD'lilerin daha önce birçok ara seçimde gördüğü gibi bir 'dalga seçim' olarak biçimlenmiyor" diyor.

MEHMET ÖZ YIKILDI

09.15 : Kritik eyalet Pennsylvania'dan Senato için yarışan Dr. Mehmet Öz, Demokrat John Fetterman'a karşı kaybetti. Eyaletteki oy sayımında Fetterman ile Öz arasındaki oy farkı bir ara 40 binlere kadar düştü ancak daha sonra fark 65 bine yükseldi. Oyların yüzde 90'ının sayılmasıyla sonuç netleşti.

Canlı Blog : ABD seçimlerinde sürpriz Mehmet Öz kaybetti
 

MSNBC yayın organı, Fetterman'ın Dr. Öz'ü mağlup edeceğini duyurdu. Hemen ardından CNN International, Pennsylvania'daki yarıştan Fettarman'ın galip ayrıldığını bildirdi.

 
 

BBC, Demokrat Fetterman'ın zaferini kutladığını ve seçmenlerine hitap ettiğini bildiriyor. Her zaman giydiği siyah kapüşonlu sweatshirt'üyle seçmenlerinin karşısına çıkan Demokrat siyasetçi, "Hattı tutuyoruz" dedi. 

 

Washington Post, 'Fetterman Pennsylvania'da Senato'yu Demokratlar için çevirdi, Kongre dengede duruyor' derken, CNN International 'Senato'nun kontrolü bir elin parmaklarını geçmeyecek yarışa kaldı' başlığını kullandı.

09.00 : Anahtar eyaletlerden Georgia'da Demokrat Raphael Warnock ile Cumhuriyetçi rakibi Herschel Walker arasındaki fark 18 bin. Oyların yüzde 95'i sayıldı. Dakikalar sonra fark 20 bine çıktı.

7 milyondan fazla aktif seçmene sahip eyalette, 2020 başkanlık seçimleri de büyük bir rekabete sahne olmuştu. ABD Başkanı Joe Biden oyların yüzde 49,52'sini, eski Başkan Donald Trump ise yüzde 49,23'ünü almıştı. İki aday arasındaki oy farkı yüzde 0,5'ten daha küçük olduğu için oyların yeniden sayılmasına karar verilmişti.

 
 

HAWAII'DE SANDIKLAR KAPANDI

08.25 : ABD'nin en batı eyaletleri Hawaii'de sandıklar kapandı, Alaska'da oylamanın sona ermesine bir saat kaldı.

Z KUŞAĞI TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE

08.15 : Florida'daki Temsilciler Meclisi yarışlarında Cumhuriyetçiler’in elde ettiği kazanımların arasında 25 yaşındaki Demokrat Maxwell Alejandro Frost, Z kuşağının Kongre'de sandalye kazanan ilk üyesi oldu.

Silah reformu ve sosyal adalet aktivisti Frost, Senatör Marco Rubio'ya karşı mücadelesini kaybeden Demokrat Temsilci Val Demings'in bıraktığı Orlando bölgesindeki yoğun Demokrat bölgenin temsilini kolayca kazanmayı başardı.

Frost, daha sıkı silah kontrol yasaları isteyen eski bir March For Our Lives organizatörü ve kürtaj haklarının kısıtlanmasına karşı olduğunu vurguluyor.

Frost zaferini Twitter'da, "BİZ KAZANDIK!!!! Bu gece tarih yazıldı. Floridalılar için, Z kuşağı için ve daha iyi bir geleceği hak ettiğimize inanan herkes için tarih yazdık. ABD Kongresi'nde evimi temsil etme fırsatı bulduğum için minnettarım" mesajıyla paylaştı.

Z kuşağı genel olarak 1990'ların sonu ile 2010'ların başı arasında doğanları kapsıyor. Kongre üyesi olabilmek için adayların en az 25 yaşında olması gerekiyor.

 
 
 

08.00 : İlk sonuçların ardından Florida’daki evinde bir kutlama partisinde konuşan Trump, desteklediği adayların büyük bir başarı kazandığını söyledi. Medyanın başarısızlığını umduğunu savunan Trump, destek verdiği 330 adaydan, 224’ünün kazanmasının beklendiğini iddia etti.

Cumhuriyetçi Senato adayı J.D. Vance, Demokrat ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Tim Ryan'ı yenerek, Ohio'nun Senato koltuğunu kazandı.Eski Başkan Donald Trump Vance'i desteklemiş ve teknoloji milyarderi Peter Thiel kampanyasına büyük bağışta bulunmuştu. Ulusal Cumhuriyetçi gruplar da Vance'in şansını arttırmak için büyük harcamalar yaptı.

Vance'in Ukrayna'da olanları umursamadığını söylemesi, Biden yönetiminin Ortabatı'yı kasıtlı olarak fentanile boğduğuna dair tartışmalı iddiaları ile Trump'ın bir kampanya mitinginde Vance için "Bana yalakalık yapıyor" şeklindeki yorumu yarışı beklenenden daha rekabetçi hale getirdi.

Demokrat rakibi Ryan, işçilik geçmişini vurgulayarak, yerel istihdamı ve 15 dolarlık asgari ücreti temel politika maddeleri olarak destekledi ve partinin liberal kanadıyla arasına mesafe koydu.

Florida’da da Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Demokrat Temsilci Val Demings'i yenerek bir dönem daha Senato’da kalmayı başardı. Trump’ın desteklediği Rubio'nun zaferi, bir zamanların en önemli kararsız eyaleti olan Florida'da muhafazakar siyasetin sertleştiğinin bir başka kanıtı oldu.

Demings, daha fazla para toplamasına ve dönemin Başkanı Donald Trump'ın ilk azil davasındaki rolüyle ulusal çapta dikkat çekmesine rağmen Rubio'yu yerinden edemedi.

 

07.35 : Cumhuriyetçi Teksas Valisi Greg Abbott, Demokrat rakibi eski ABD Kongre üyesi Beto O'Rourke'u yenerek, üçüncü dönemde de görevde kaldı. Eski Başkan Donald Trump tarafından desteklenen Abbott, valiliğinin ikinci döneminde COVID-19 aşısı ve maske zorunluluklarına karşı çıkmak dahil giderek muhafazakarlaşan politikaları destekledi.

Abbott ayrıca ABD eyaletleri arasında en kısıtlayıcı kürtaj yasağını imzaladı ve Nisan ayından bu yana binlerce göçmeni otobüslere bindirerek ABD'nin Demokratlar’ın kontrolundaki bölgelerine gönderdi.

Mayıs ayında 19 çocuk ve iki öğretmenin ölümüne neden olan silahlı saldırıdan beş ay sonra, eyalet polisi Uvalde’deki Robb İlkokulu'nda silahlı saldırgana zamanında müdahale etmediği için hala baskı altında.

Canlı Blog : ABD seçimlerinde sürpriz Mehmet Öz kaybetti
 

TRUMP'TAN MUHTEMEL RAKİBİNE: ONU, BELKİ EŞİNDEN BİLE İYİ TANIYORUM!

06.50 : Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, eski bir kongre üyesi olan Demokrat rakibi Charlie Crist'i yenerek ikinci bir dönem daha kazandı. Bu zafer, DeSantis'in Cumhuriyetçiler arasında ülke çapında yıldızını parlattı, Donald Trump'a karşı bir önseçim alternatifi olarak olası bir 2024 Beyaz Sayaz yarışına katılma olasılığını arttırdı. Ancak eski Başkan Donald Trump'tan muhtemel rakibine tehdit gibi uyarılar geldi.

Ron DeSantis’in olası adaylığının Cumhuriyetçi Parti’ye zarar vereceğini savunan Trump, "Bence hata yapar. Bu parti tabanının hoşuna gitmez" dedi. Trump daha sonra detay ortaya koymadan DeSantis hakkında elinde hoş olmayan bilgiler olduğunu öne sürdü.

Florida Valisi DeSantis ise, ara seçim zaferi sonrası yaptığı konuşmada adaylıkla ilgili bir sinyal vermedi.

Fox Televizyonu'na konuşan 76 yaşındaki Trump, 2024 adaylık yarışı konusunda 15 Kasım’da kararını duyuracağını söylemişti. Trump, ara seçimlerin kampanya döneminde oldukça aktif bir rol oynadı ve desteklediği adaylarla mitingler yaptı. Eğer Trump ikinci kez Beyaz Saray için yarışır ve kazanırsa bu, ABD tarihinde ikinci kez yaşanacak.

Cumhuriyetçi vali Ron DeSantis ise Cumhuriyetçi gözlemciler tarafından 'Trump 2.0' olarak adlandırılıyor.

İki siyasetçinin Cumhuriyetçilerin adayı olma konusunda karşı karşıya gelebileceği kaydediliyor. Fox Televizyonu’na DeSantis’in olası adaylığını değerlendiren Trump, "Eğer aday olursa kendisine çok büyük zarar verebilir" dedi.

Canlı Blog : ABD seçimlerinde sürpriz Mehmet Öz kaybetti
 

Donald Trump daha sonra DeSantis hakkında ‘hoş olmayan şeyler açıklama’ tehdidi yaptı ve "Onu herkesten hatta belki eşinden bile iyi tanıyorum" dedi.

Trump daha önce de siyasi rakipleri için tehdit anlamına gelecek ifadeler kullandı. Aynı televizyonda açıklamalarını sürdüren Trump, DeSantis ile arasında gerginlik olmadığını da öne sürdü.

ABD'de bugünkü ara seçimler öncesinde yapılan anketler, DeSantis'in Florida'daki valilik yarışında rakibi Demokrat Parti'den rakibi Charlie Crist'e karşı rahat bir üstünlük sağladığını gösteriyordu. DeSantis, rakibine yaklaşık 20 puana yakın bir fark attı.

44 yaşındaki DeSantis, 2012'de Temsilciler Meclisi'ne seçildi. Yani ABD siyasetinde hala görece yeni bir isim. 2018'de kısa süren senatör adaylığının ardından vali oldu.

Canlı Blog : ABD seçimlerinde sürpriz Mehmet Öz kaybetti
 

EN PAHALI ARA SEÇİMLER

06.45 : 2022 seçimleri hem eyalet düzeyinde hem federal düzeyde en az 16,7 milyar dolara mal oluyor. Kar amacı gütmeyen bir hükümet şeffaflık örgütü Open Secrets’a göre, bu maliyetle şimdiye kadarki en pahalı ara seçimler yaşanıyor.

Bu yılki çekişmeler, 2010 ara seçimlerinin maliyetini neredeyse ikiye katlıyor, 2014 ara seçimlerinin iki katından fazla harcamaya sahne oluyor. Maliyet, Moğolistan'ın 2022 gayrisafi yurtiçi hasılasına neredeyse eşit.

Harcama yarışı, milyarderlerin ve diğer zengin bağışçıların siyasi kampanyalara sınırsız meblağlar akıtarak seçimlerin sonuçlarını etkilemelerinin önünü açan Anayasa Mahkemesi’nin dönüm noktası niteliğindeki 2010 Citizens United kararının bir sonucu.

Bu seçim sezonunda şu ana kadar federal düzeyde bağışlanan en az 1,1 milyar dolar, birçoğu muhafazakar davaları destekleyen küçük bir gruptan geldi.

OpenSecrets kıdemli veri analisti Brendan Glavin, "En büyük 25 bireysel bağışçıya baktığınızda, muhafazakar bağışçıların liberal bağışçılardan 200 milyon dolar daha fazla olduğunu görüyorsunuz" dedi.

Teknoloji milyarderi Peter Thiel 32,6 milyon dolar ile, nakliye ürünleri patronu Richard Uihlein 80,7 milyon dolar ile, serbest yatırım fonu yöneticisi Ken Griffin 68,5 milyon dolar ve Mellon bankacılık sisteminin varisi Timothy Mellon 40 milyon dolar ile en büyük muhafazakar bağışçılar arasında yer alıyor.

Liberal tarafta ise serbest yatırım fonu kurucusu George Soros, 128 milyon dolar ile en çok bağış yapan isim. Ancak bu bağışın büyük bir kısmı henüz harcanmadı. Liberal 30 yaşındaki kripto para milyarderi Sam Bankman Fried ise 39,8 milyon dolar bağışladı.


 

OY TERCİHLERİNDE ENFLASYON İLK SIRADA

06.40 : Ara seçimlerde sandık çıkış anket verilerine göre oy kullanan 10 seçmenden üçü oy tercihinde etkili olan en önemli konunun enflasyon olduğunu söyledi. 10 seçmenden yedisi de ülkede demokrasinin tehdit altında olduğu görüşünde.

Edison Araştırma'nın yaptığı sandık çıkış anketlerine göre, 8 Kasım ara seçimlerinde oy kullanan 10 seçmenden üçü kararında etkili olan en önemli konunun kürtaj olduğunu söyledi. Verilere göre 10 seçmenden altısı kürtajın yasal olması gerektiğini; dördü de yasa dışı olması gerektiğini düşünüyor.

Sandık çıkış anketlerine göre 10 seçmenden altısı eski Başkan Donald Trump’a ilişkin olumsuz; dördü ise olumlu görüşe sahip. Verilere göre ara seçimlerde oy kullanan 10 seçmenden yedisi şu anki Demokrat Partili Başkan Joe Biden’ın 2024'teki seçimlerde aday olmasını istemiyor.

 

ARİZONA’DA OY MAKİNELERİNDEKİ TEKNİK SORUN USULSÜZLÜK SÖYLENTİLERİNİ KÖRÜKLEDİ

05.45 : ABD’de ara seçimlerin çekişmeli geçmesinin beklendiği Arizona eyaletine bağlı Maricopa County’de elektronik oy sayma makinelerinde yaşanan teknik sorun usulsüzlük iddialarını ve söylentilerini körükledi. Seçim yetkilileri sorunun bazı makinelerde çözüldüğünü belirtti.

Yetkililer bazı makinelerin oy pusulalarını okuyamadığını, sorunun Maricopa County’deki oy kullanma merkezlerinden yüzde 20’sini etkilediğini belirtmişti.

Seçim yetkililerine göre sorun pusulaların sayım makinelerine tam yerleşmemesinden kaynaklandı. Maricopa County seçim yetkilisi Stephen Richer sorunu çözmeye çalıştıklarını ve yaşanan teknik soruna rağmen oyların tamamının sayılacağını vurguladı.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği