Telefon
WhatsApp
Kalamata yerine Ankara! Yunanistan saf dışı

Doğu Avrupa ülkeleri Litvanya ve Estonya'yı ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in gündeminde, beklendiği gibi yine Türkiye vardı. Başkent Vilnius'ta Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte ile bir araya gelen Miçotakis, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin damga vurduğu basın toplantısında sözü Türkiye'ye getirdi.

 
 

Kathimerini, Miçotakis'in "Ukrayna'nın tam bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ediyoruz" diyerek Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki 'provokasyon'larına atıfta bulunduğunu yazdı.

Ankara'nın daha geniş bir bölgede istikrar ve güvenliğin altını oyduğunu savunan Miçotakis, en son ihtiyaç duyulan şeyin iki NATO üyesi arasında bir gerilim olduğunu söyledi. "Yunanistan'ın diyalog için bir penceresi açık; meydan okumalara ve toprak bütünlüğe yönelik tehditlere ise kapısı daima kapalı" ifadesini kullanan Yunan Başbakan, Türkiye'nin Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde takındığı tutumu da eleştirdi, yaptırımlara katılmayan tek bir NATO üyesinin olduğunu kaydetti.

Kalamata yerine Ankara Yunanistan saf dışı
 

'Miçotakis Litvanya'dan: Yunanistan kapılarını tehditlere karşı kapalı tutuyor' başlığını atan Kathimerini, bir başka haberinde 'Miçotakis: Ankara'nın Ukrayna ve Doğu Akdeniz'deki pozisyonuna dair ipuçları' başlığıyla yine Miçotakis'in şikayetlerini sayfasına taşıdı.

 
 

Ethnos gazetesinin başlığı, 'Miçotakis'in Ukrayna'ya ve Erdoğan'ın taktiklerine göndermede bulunarak Ankara'ya mesajları' oldu. Ethnos, Atina'nın çok sayıda diplomatik silahı kullanarak Türkiye'nin 'kışkırtmaları'na karşılık verdiğini ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın stratejisini değiştirmesini beklemek gibi bir hayale de kapılmadığını savundu.

CNN Yunanistan, bugün Estonya'ya geçen Yunan Başbakan'ın yeni açıklamalarını 'Miçotakis Estonya'dan: Türkiye kabul edilemez 'provokasyon'larını durdurmalı' başlığıyla sundu.

Kathimerini, Estonya'da mevkidaşı Kaja Kallas'la kameralar karşısına çıkan Miçotakis'in sözleri için 'Türkiye ile anlaşmazlıkların tek çözüm yolu uluslararası hukuk' başlığını seçti.

 
Kalamata yerine Ankara Yunanistan saf dışı
 

Kathimerini, 'İki ortak ve bir koruyucu' başlıklı haberinin spotunda 'Libya'nın Türk at arabasına bağlanma riski var, Atina ise İsrail ve Mısır'a tutunmaya devam etmeyi deniyor" ifadesine yer verdi.

Vasilis Nedos imzalı habere göre, son günlerde yaşanan iki gelişme yüksek hassasiyete sahip bölgesel dengeler ve defalarca testten geçmiş ikili ilişkilerin bile hızla değişip acı verici tablolarla yüzleşebileceğini gösterdi. İlk gelişme, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı yeni hidrokarbon anlaşması. Atina'yı yakından ilgilendiren ikincisi ise, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Kalamata ziyaretini iptal edip Ankara'ya gitmesi.

 
 

Ankara ile normalleşme çabalarına rağmen Tel Aviv'in halen Yunanistan'ın bölgesel ilişkilerindeki en stratejik hatlardan biri olduğunu kaydeden Kathimerini, Savunma Bakanı Gantz'ın İsrail'in Yunan pilotları eğittiği Kalamata'daki hava üssüne yapacağı ziyaretin aniden iptal edilmesini öne çıkardı. Dahası, Benny Gantz aynı günlerde Ankara'ya uçtu, mevkidaşı Hulusi Akar'ın yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüştü.

İsrail'de bugün gerçekleşen seçimlere rağmen Tel Aviv'in Atina'ya karşı tutumunda bir değişiklik beklenmediğini dile getiren Kathimerini, Gantz'ın Ankara'daki bir açıklamasına dikkat çekiyor. Gazete, İsrailli politikacının Ankara'da sarfettiği "Türkiye ve İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile köprüler kurabilir" cümlesini ilgi çekici buldu.

 
 

Kathimerini, Türkiye endişesiyle İsrail'den birçok silah alan Yunanistan'ın aynı zamanda Tel Aviv'le istihbarat işbirliğini de büyüttüğünü yazdı:

"Yunanistan'ın yıllarca büyük uğraşlar vererek ve azımsanamayacak bir diplomatik başarıyla inşa ettiği üç taraflı bölgesel güvenlik mimarisinde Türkiye değişkeni bir sorunlu faktör olarak aşama aşama ortadan kaldırılıyor."

Kalamata yerine Ankara Yunanistan saf dışı
 ERDOĞAN'IN REYTİNGLERİ ARTTI

To Vima gazetesindeki Türkiye başlığının altındaki haberlerden biri, 'Erdoğan ve seçim öncesi Türkiye'nin Yüzyılı.' Gazete, haberinin spotunda, "Erdoğan, Türkiye Yüzyılı sloganı ve Yunanistan'ı hedef alan yeni meydan okumalarla seçim gezisinde. Milliyetçi söylem reytinglerini artırmış gibi görünüyor" dedi.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği