Telefon
WhatsApp
HABERLER || Rus üslerinde patlamalar! Telegram kanalları görüntüleri paylaştı...

Rusya, Pazartesi sabahına Ukrayna sınırına yüzlerce kilometre uzaklıktaki iki askeri üssü sarsan patlamalarla uyandı. Öğle saatlerinde ise bu kez Ukrayna'da hava saldırısı alarmları çaldı ve Rus füzeleri birçok şehri vurdu. Uluslararası haber ajansları, Vladimir Putin'in ilhak kararı aldığı güneydeki Zaporijya'da Rus füzelerinin çok sayıda evi yok ettiğini bildirdi. Siren seslerinin duyulduğu başkent Kiev'de ise hava savunma sistemleri Rus füzelerini durdurmayı deniyor. Yetkililer, şehir sakinlerinden sığınaklarda kalmalarını istiyor.

 
 

İLK PATLAMA SABAH SAATLERİNDE

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise, birçok can alan Rus üslerindeki patlamaların 'açıklanamaz' olduğunu aktardı.

Dünya ilk patlama haberini, sabah saatlerinde Moskova'nın güneyindeki Ryazan'daki üsten aldı. Ryazan'daki Dyagilevo hava üssünde bir yakıt tankerinde başlayan yangını şiddetli bir patlama izledi.

Rus üslerinde gizemli patlamalar Nükleer kapasiteli bombardıman jetlerine kamikaze drone
 

Rusm resmi haber ajansı Ria Novosti, patlamada üsteki üç askerin öldüğünü, altısının da yaralandığını duyurdu. Patlama ayrıca bir uçağın da hasar görmesine yol açtı.

NÜKLEER BOMBARDIMAN UÇAKLARININ OLDUĞU KRİTİK ÜSTE PATLAMALAR

İkinci patlamanın gerçekleştiği Engels-2 hava üssü ise, Volga Nehri kıyısındaki Saratov bölgesinde. Engels-2 üssü, Rusya'nın stratejik nükleer bombardıman uçakları Tu-95 ve Tu-160 jetlerine ev sahipliği yapıyor.

 
 

Doğrulanamamış bilgilere göre, bir kamikaze insansız hava aracı Engels-2 hava üssünün pistine düştü. Pistte meydana gelen patlamayı gösteren güvenlik kamerası kayıtlarının Telegram kanallarında yayımlandığını belirten BBC Rusça, üsteki iki Tu-95 bombardıman jetinin hasar aldığını bildirdi.

Güvenlik kamerası kayıtları, Engels-2'de ani bir parlamayı ve gök gürültüsünü andıran şiddetli bir sesin duyulduğunu ortaya koyuyor. Saratov kenti sakinleri de, hava üssünde bir parlama gördüklerini söylüyor.

Saratov kentine 14 kilometre uzaklıktaki Engels-2'de, uzunluğu 3,5 kilometreyi bulan bir pist var.

Rus üslerinde gizemli patlamalar Nükleer kapasiteli bombardıman jetlerine kamikaze drone
 

BBC Rusça, Engels-2'den havalanan Tu-95 ve Tu-160'ların Ukrayna'nın kilit altyapı tesislerine uzun menzilli füze saldırıları düzenlediğini hatırlatıyor.

Alman Der Spiegel Dergisi, 30 Kasım tarihinde Engels-2'nin son uydu görüntülerini yayınladı. Görüntüler, üstte konuşlanmış 20 stratejik bombardıman uçağının Ukrayna'ya yeni bir saldırı dalgası başlatmaya hazırlandığına işaret ediyordu.

KİEV VE MOSKOVA'DA SESSİZLİK

Ryazan yakınlarındaki Dyagilevo hava üssünde de stratejik jetler var. Rus hava kuvvetlerinin Tu-95MS'lerin yanı sıra Tu-22M3'leri de Dyagilevo'da konuşlandırdığı biliniyor.

AP, söz konusu patlamalara dair hem Moskova hem de Kiev'den henüz bir yorum yapılmadığını vurguluyor. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin'in Engels-2'deki patlamalara dair bilgilendirildiğini söyledi.

Rus üslerinde gizemli patlamalar Nükleer kapasiteli bombardıman jetlerine kamikaze drone
 
 
 

BBC Rusça, Engels-2'nin Ukrayna sınırına yaklaşık 700 kilometre, Diaghilevo'nun ise neredeyse 500 kilometre mesafede olduğunu yazdı. Eldeki resmi verilere göre, Ukrayna'nın bu kadar uzaklıktaki üsleri vurma kapasitesi bulunmuyor.

UKROBORONPROM'DA SON AŞAMA

Ancak Ukrayna savunma şirketi Ukroboronprom, Ekim ayında yaptığı açıklamada 1000 kilometre menzilli ve 75 kiloluk savaş başlığı taşıyan bir saldırı drone'u geliştirdiğini duyurdu. 4 Aralık Pazar günü ise (dün) Ukroboronprom yeni silahlı insansız hava aracının (SİHA) testlerinde son aşamaya geçildiğini bildirdi.

Rusya, 24 Şubat sabahı Ukrayna'ya saldırdı. Onuncu ayını tamamlamaya doğru giden savaş binlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kalmasına yol açtı. İşgal ayrıca dünya ekonomisini sarstı.

Rus üslerinde gizemli patlamalar Nükleer kapasiteli bombardıman jetlerine kamikaze drone
 

Eagle County emlak kayıtlarına göre Levine, araziyi 1996 yılında 3.32 milyon dolara satın aldı. 63 yaşındaki Robert Levine 2001'de 625 milyon dolar olarak tahmin edilen net servetiyle Forbes'un 400 kişiden oluşan zenginler listesine dahildi. 1991'de Inc. Magazine tarafından "Yılın Girişimcisi" unvanını kurucu ortağı Craig Benson ile birlikte paylaştı. Levine, büyük bir teknoloji girişimcisi olduğu zamandan beri çoğunlukla halkın gözünden uzak durdu.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği