Telefon
WhatsApp
Girişimciye Almanya fırsatı

Nüfusu yaşlanan Almanya’da aile şirketlerini devredecek genç nesil bulunamayınca, devreye Türkler girdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un geçtiğimiz ayki Almanya ziyaretinde gündeme gelen devralma planına göre, Almanya pazarına girmek isteyen Türk yatırımcılar, 5 bin 658 Alman şirketinin yer aldığı veri tabanından, devir fırsatı gördüğü aile şirketlerini inceleyecek ve kâr fırsatı görürse Almanya Kalkınma Bankası’nın finans desteğiyle bu şirketleri devralabilecek.

 
 

Bakan Muş’un Türkiye-Almanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu 2. Dönem Toplantısı ziyaretinde Almanya’daki faal ve kârlı aile şirketlerinin Türk firmalarınca devralınması masaya yatırıldı. Almanya’daki aile şirketlerinin devralınmasına yönelik ön araştırma yapılabilmesi için Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı ve Almanya Sanayi ve Ticaret Odası (İHK) koordinasyonunda bir firma veri tabanı hizmetinin sunulduğu, buradan Almanya’daki firmalara ilişkin çalışan sayısı, firma büyüklüğü, sektör tecrübesi, karlılık, devir bedeli gibi hususlara ulaşılabildiği bildirildi.

5 bin 658 şirket var

“NEXXT-CHANGE” olarak adlandırılan veri tabanına, devredilmesi planlanan firmaların verilerinin şirketlerin talebiyle girildiği kaydedildi. Söz konusu veri tabanında, yılda 2.5 milyon euro’dan fazla ciro yapan 390 şirket, 500 bin-2.5 milyon euro arası ciro yapan bin 625 şirket, 250 bin ile 500 bin arası cirosu bulunan 975 şirket, 250 bin euro’dan az cirosu olan bin 856 şirket ve cirolarını belirtmeyenler de dahil olmak üzere olmak üzere toplam 5 bin 658 şirket bulunuyor. Şirketlerin bin 285’i alım-satım faaliyeti yürütürken, bin 76’sı hizmet, 704’ü üretim, 693’ü inşaat, 74’ü ise inşaat altyapısı sektöründe faaliyet gösteriyor.

Devredilmeyi bekleyen şirketler listesinde ahşap, spor ürünleri, plastik, inşaat, otomotiv, tekstil, e-ticaret, mühendislik, gıda, kurye hizmeti gibi birçok alanda işletme bulunuyor. Alman firmaların Türk şirketlerince devralınmasına yönelik finansman ihtiyacı için Almanya Kalkınma Bankası’nın devreye girdiği belirtildi.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği