Telefon
WhatsApp
Erdoğan, 'İlk taliplisi benim' demişti! Türkiye'nin yerli otomobil hayali gerçek oldu
Türkiye'nin vizyon projesi Togg'un seri üretiminin gerçekleştirileceği Gemlik Kampüsü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılıyor.
 
 

İlk seri üretim aracın banttan inmesiyle, Türkiye'nin 60 yıllık otomobil rüyası gerçek olacak. İşte dakika dakika törende yaşananlar...

18.03: Togg Gemlik Kampüsü Açılış Töreni başladı.

17.15: CNN Türk'ten Fulya Öztürk'e konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ikinci araca talip olduğunu söyledi. Bakan Nebati şu açıklamaları yaptı;

Sayın Cumhurbaşkanımız yerli araç üreteceğiz dediği gün hayal kurmaya başlamıştım. Hatta milletvekiliyken ilgili Sanayi Bakanlığı'na bir vekil kimliğiyle başvuruda bulunmuştum. İkinci araç bana verilsin diye başvuruda bulunmuştum. Aracı alamaya dünden hazırım. Çok ısrarla söylüyorum. Sayın Varank'a baskı yapacağız hep birlikte Gemlik rengini alacağız. Gemlik'e gözümü diktim.

 
 

Bakan Varank ile birlikte aracı test etmiştim. Hatta ben biraz sert kullanırım aracı. Müthiş bir araç... Ben çok ciddiyim ikinci araç konusunda. Araçları kullanmayı severim .Çok süratlı kullandığım için ailem bana izin vermiyor. Diğer araçlara göre hızı çok çok iyi. Gaza bastığınızda aracın performansını hissediyorsunuz. Uygun bir fiyat olacak. Elektrikli araçların vergi düzenlemesinde gerekli adımları atmıştık. Fiyatı da Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacak.

Erdoğan, İlk taliplisi benim demişti Türkiyenin yerli otomobil hayali gerçek oldu
 

TOGG CEO'SUNDAN AÇIKLAMA

14.43: Togg CEO'su Gürcan Karakaş, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun Bursa'nın Gemlik ilçesindeki fabrikasın açılış töreni öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Karakuş, "4 seneden fazla bir süredir üzerinde çalıştığımız ve yaptıklarımızı size gösterebileceğimiz için çok heyecanlı ve mutluyuz. Cumhuriyet Bayramı'na denk gelmesi ayrı bir gurur. Nereden nereye geldik. 4.5 sene öncesi yola çıktığımızda bir otomobilden fazlası için yola çıktığımızı söylemiş ve söz vermiştik. Türkiyemize ait, bizlere ait bir cihazdan ve küresel boyutta rekabet edebilecek bir araçtan bahsetmiştik. Adım adım bunları hayata geçirdik. Gemlik kampüsümüzde, teknoloji kampüsümüzde seri imalata hazırlığımızın, ilk araçlarımızın banttan indiği güne geldik. Niye kampüs diyoruz. Burası otomobilden bir fazlasıysa bir akıllı cihaz eko sistem merkeziyse bir imalat birimi ve üretim merkezi olmaz. Dolayısıyla burada mühendisliğimizi, prototiplerimi, tasarımlarımızı her şeyi bir çatı altında yapacağımız bir kampus olarak görüyoruz. İsmini bu yüzden Togg'un Gemlik'teki teknoloji kampüsü olarak koyduk.

 
 
Erdoğan, İlk taliplisi benim demişti Türkiyenin yerli otomobil hayali gerçek oldu
 

14.00: Togg'dan yapılan bir diğer paylaşımda ise, "Aklımız bir, kalbimiz bir, #HepBeraber nefesimizi tuttuk bekliyoruz..." denildi.

11.00: Togg'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Dün, bugün, gelecek... Devrim mühendislerine saygıyla. #YeniLig şimdi Gemlik." denildi.

Erdoğan, İlk taliplisi benim demişti Türkiyenin yerli otomobil hayali gerçek oldu
 

ANITKABİR ÖZEL DEFTERİ'NE TOGG VURGUSU

11.00: Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu tarihi günü ülkemizin ilk yerli elektrikli otomobili olan Togg’un üretim tesisinin açılışını yaparak taçlandırmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Önümüze çıkartılan engellere aldırmadan içinde bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı yapmak ve milletimizi hayalleriyle buluşturmak için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz." ifadelerine yer verdi.

 
 
Erdoğan, İlk taliplisi benim demişti Türkiyenin yerli otomobil hayali gerçek oldu
 

İŞTE YERLİ OTOMOBİLİN 11 YILLIK SÜRECİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobile ilişkin olarak ilk açıklamasını 20 Ocak 2011 tarihinde TÜSİAD 41'inci Genel Kurulu'nda yapmıştı.

Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda otomotiv sektörü içinde olan babalar burada. Bu işi halledin. Bir araya gelerek mi yaparsınız, yok ben bunu kendim de yaparım mı dersiniz. Nasıl arzu ederseniz. Artık yapalım. Türkiye'ye ve Türk'e bu yakışır. Bunu yapmamız lazım" demişti.

Tarihler 26 Eylül 2011'i gösterdiğinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu pazara artık yerli bir otomobil yakışır. Yarım asırdan fazla süredir faaliyette bulunduğumuz bu sektörde artık kendimize bir model oluşturmanın vakti gelmiştir. Bu işe girecek bir babayiğit vardır" açıklamasını yapmıştı.

22 Mayıs 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yerli Otomobil markası konusunda ısrarım var. Türkiye artık yerli otomobil markasını üretebilecek duruma gelmiştir" demişti.

24 Mayıs 2017 tarihinde TOBB Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, "Montajcılık bu millete yakışmıyor. Gelin yüzde yüz yerli otomobilin 'made in Turkey' olarak çıkartalım" ifadelerini kullanmıştı. 2 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı tertip edildi.Togg'u yapacak 5 babayiğit duyuruldu. İmza altına alınan protokolle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nu kurmuş oldu.

 
 

"İLK TALİPLİSİ BENİM"

Erdoğan, İlk taliplisi benim demişti Türkiyenin yerli otomobil hayali gerçek oldu
 

Tarih 2 Kasım 2017'yi gösterdiğinde ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Madem bu babayiğit arkadaşlarımız ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde omuz vermek, destek vermek düşer. Piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim." ifadelerine yer vermişti.

TOGG RESMEN TANITILDI

27 Aralık 2019 tarihinde Togg otomobillerinin ön gösterimi Bilişim Vadisi'nde büyük coşku için gerçekleştirildi ve binlerce ziyaretçinin yanında televizyon ekranları karşısında milyonlarca kişi Togg'u görmüş oldu.

(Milliyet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

araç kiralama

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği