Telefon
WhatsApp
 Ekim 2022 enflasyon rakamları belli oldu: Memur, emekli maaşı, asgari ücret zammı… Herkes bu açıklamayı bekliyordu! 4A, 4B, 4C için zamlı maaşlar netleşiyor

 Memur zammı, emekli maaşı ve asgari ücret için hesaplar netleşiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim 2022 enflasyon rakamlarını duyurdu. Milyonlarca kişi TÜİK’in açıklamasıyla SGK, Bağ-Kur ve emekli sandığı mensupları yeni zamlı maaşlarını araştırmaya başladı. Enflasyon farkı ile yeni zam oranları belli oldu. Peki en düşük emekli maaşı ile memur maaşları ne olacak? Asgari ücret 2023 ne kadar olacak? İşte Ekim 2022 enflasyon rakamları ve haberin detayları…

1

SON DAKİKA: TÜİK EKİM 2022 ENFLASYONUNU AÇIKLADI

TÜİK’in 2022 Ekim ayı için enflasyon rakamlarını açıkladı. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, Ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 3,54 artmasını bekliyordu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre ise enflasyon yıllık yüzde 85,5 olurken, aylık bazda artış yüzde 3,54 ile 24 yılın zirvesinde kalmaya devam etti.

2

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE OLACAK?

Temmuz ayında emekli zammı yüzde 42,35 oranında belirlenirken, en düşük SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı yüzde 40 artışla 2.500 TL'den 3.500 TL'ye yükseldi. Bu düzenleme ile 2 milyona yakın emeklinin maaşı 3.500 TL'ye yükseltilmiş oldu. Ocak 2023 zammı döneminde bu rakamın asgari ücrete eşitlenmesi söz konusu. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı Kasım ve Aralık ayı enflasyon oranı açıklaması sonrası kesinlik kazanacak. İlk 4 aylık rakamlar ise netleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon farkı yüzde 10,84 oldu.

3

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve memur emeklilerine 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşmede belirlenen artış oranı doğrultusunda zam yapılıyor. Memur ve Memur emeklileri ise toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 8 oranındaki artışa ilaveten, Temmuz ayında verilen yüzde 7 toplu sözleşme zam oranının üzerindeki enflasyon farkı alacak.

4

ASGARİ ÜCRET DE NETLEŞİYOR

2022 Ocak ayı için 4 bin 253 lira olarak belirlenen asgari ücrete Temmuz ayında ikinci bir zam yapılarak net 5 bin 500 TL'ye yükseltilmişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Aralık ayında yeniden toplanacak. Asgari ücretin enflasyonun üzerinde artış göstermesi beklenirken bu rakamın 7 bin 500 ila 10 bin lira arasında olması bekleniyor.

(Mynet)

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği