Telefon
WhatsApp
Dünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi: 'Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor'

Dünyanın gözü Özbekistan'da... Bu yıl 22'ncisi düzenlenen Şanghay İşbirliği Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Semerkant'ta gerçekleşen zirve, dünyanın gündeminde. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine zirveye özel konuk olarak zirveye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün bir dizi önemli görüşme gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, İran Cumhurbaşkanı Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile 'Ebedî Şehir' kompleksinde bir araya gelen Erdoğan, bugün de kritik görüşmeler gerçekleştiriyor.

Dünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi: Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor
 
 
 

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ İÇİN NEFESLER TUTULDU

Bugün erken saatlerde Çin Devlet Başkanı ile görüşme gerçekleştiren Erdoğan, günün ilerleyen saatlerinde Rusya Devlet başkanı Putin ile bir araya gelecek. Özellikle bu görüşme, dünyanın dört bir yanında merakla bekleniyor.

Dünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi: Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor
 

"ERDOĞAN VE PUTİN'İN BATI'YA MESAJI"

Voice of America, Erdoğan ve Putin görüşmesinin Batı'ya mesaj niteliğinde olduğunu başlığa taşıdğı haberinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün toplantısına katılmak üzere Perşembe günü Özbekistan'a gitti" ifadelerini kullandı.

Rus ve Çin liderliğindeki Şanghay İşbirliği Örgütü'nün, bazı eleştirmenler tarafından Batı karşıtı bir ittifak olarak adlandırıldğını yazan Voice of America, Putin ile Erdoğan arasında Cuma günkü görüşmelerin ticarete odaklanmasının beklendiğini yazdı.

Dünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi: Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor
 
 
 

Haberde, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden Maria Shagina'nın yorumuna yer verildi. Buna göre, Batılı ülkelerin Moskova'ya yaptırımları sıkılaştırmaya çalışırken, Erdoğan'ın Putin için giderek daha önemli hale geldiği ifade edildi.

Rusya'nın burada iyi arkadaşları tükeniyor. Dönebilecekleri Çin, Hindistan var, ancak Pekin'in (ve) Yeni Delhi'nin ikincil yaptırımlarla karşı karşıya kalma iştahının olacağı manevra alanı orada değil.

Haberde, Erdoğan'ın önümüzdeki hafta New York'ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun oturum aralarında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşebileceği de ifade edildi.

"RUSYA'NIN KAYIPLARI, TÜRKİYE'NİN KAZANCI"

Al Jazeera ise, "Rusya'nın Ukrayna kayıpları Türkiye'nin kazancı" başlığını attığı bir analize sayfasında yer verdi. Carnegie Europe'da Misafir Akademisyen olarak görev yapan Dimitar Bechev imzasını taşıyan makalede, "Kremlin savaşta çıkmaza girerken Türkiye, Moskova'nın pahasına nüfuzunu ustaca genişletiyor" ifadelerine yer verildi.

Bechev analizine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen ay Kırım Platformu Zirvesi'nde video bağlantısıyla yaptığı açıklama ile başladı:

Kırım'ın ayrılmaz bir parçası olduğu Ukrayna'ya dönüşü, özünde uluslararası hukukun bir gereğidir.

"KARMAŞIK BİR DENGEDEN DAHA FAZLASI"

Dünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi: Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor
 

 

Haber şu ifadelerle devam etti:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ay Kırım Platformu Zirvesi'nde video bağlantısıyla yaptığı bu çarpıcı açıklama, Türk-Rus ilişkilerini yakından takip eden hiç kimseyi şaşırtmazdı. Yine de bu, Erdoğan'ın Ukrayna egemenliğine verdiği destek ile Rusya'ya karşı yaptırımlara katılmayı reddetmesi arasındaki karmaşık dengeden daha fazlasının kanıtıydı. Kremlin'in Ukrayna'da çıkmaza girdiği bir dönemde, Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinde sınırları zorlamak istediği fırsatların bir göstergesiydi.

"İster Suriye'de ister Güney Kafkasya'da olsun, Moskova'nın etkisi gittikçe azalırken Ankara boşluğu doldurmaya hazırlanıyor" ifadelerinin kullanıldığı makalede, Türkiye'nin Temmuz ayında Birleşmiş Milletler'in yardımıyla yaptığı anlaşma hatırlatıldı ve şu çarpıcı ifadelere yer verildi:

 
 

Anlaşmanın da gösterildiği gibi, Ukrayna tahıl gemilerinin Odesa'dan yola çıkması için Türkiye bir aracı rolü oynadı. Rusya ile ticari ilişkileri gelişiyor. Yine de Erdoğan, Kırım Tatarlarının vatanı Kırım da dahil olmak üzere Kiev'i desteklemekte tutarlı kaldı. Türkiye'nin Ukrayna silahlı kuvvetlerine Bayraktar insansız hava araçları tedariki, Ankara'nın Kiev'e askeri desteğin en güçlü sembolü olmaya devam ediyor.

Hindustan Times, zirveyi canlı olarak aktarıyor. Adım adım zirveyi izleyen gazete, son dakika olarak verdiği haberinde "Çin lideri Xi bölgesel zirve kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüyor" ifadelerini kullandı.

Dünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi: Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor
 

Farance 24 AFP'ye dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cuma günkü programından bahsetti ve Xi ile Putin'le görüşeceğini yazdı.

 

Japan Times gazetesi, Putin, Xi'nin 'endişelerine' ve işbirliğinin sınırlarına onay verdi başlığını attığı haberle, Çin lideri Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesini ön plana çıkardı ve Semerkant'ta gerçekleşen zirveyi anlattı.

Haberde, "Putin ve Xi, Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan ve dört Orta Asya ülkesini içeren güvenlik odaklı bir kuruluş olan Şanghay İşbirliği Örgütü'nün zirvesinin oturum aralarında bir araya geldi." Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı hatırlatıldı ve Erdoğan'ın Cuma günü Putin ile görüşme yapacağı aktarıldı." Haberde Rus devlet televizyonunun izleyicilere seslenme şekli hatırlatıldı. Japan Times gazetesi, Rus televizyonunun toplanan liderlerin dünya nüfusunun yarısından fazlasını temsil ettiğini hatırlattığını yazdı ve Ukrayna'yı işgal eden Putin'in izole edildiği fikrini çürütmeyi amaçlayan bir mesaj verdiği ifade edildi.(Milliyet)

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği