Telefon
WhatsApp
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; Doğal gazdaki yeni müjdelerimizi milletimizle birazdan paylaşacağız. Salı günü başkanlık ettiğimiz savunma sanayi toplantısında ülkemizin gurur kaynağı savunma sanayi projelerinde gelinen son durumu gözden geçirdik. Adımızdan söz ettiren konuma geldik. Çarşamba günü ülkemize değer katan kültür sanat insanlarımızla bir araya geldik. Perşembe günü milyonlarca çalışanımızı ilgilendiren 2023 yılı asgari ücretini kamuoyuna açıkladık. Net asgari ücret 2021'e göre 3 kat yılbaşına göre 2 kat artmış oldu.Asgari ücrete kişi başına verdiğimiz devlet katkısını da 250 liraya çıkardık. Yani 8.507 liralık asgari ücretin 250 lirası işveren tarafından değil devletçe ödenecektir. Geçtiğimiz yıl asgari ücretten alınan gelir ve damga vergilerini de kaldırmıştık. Yeni asgari ücretin hayırlı olmasını diliyorum.

ÇALIŞANLARIMIZIN, EMEKLİLİKLE İLGİLİ BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYACAK HAZIRLIĞI YAKINDA TAMAMLIYORUZ

Ülkemizin zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla yapacağız. Çalışanlarımızın, emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. Amacımız yılbaşından önce gündemden çıkarmak.  2024'te ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat yoluyla büyütmektir. Yılbaşından itibaren hızla aşağı inecek enflasyonun yıl sonunda yüzde 30'un altına gerileceğini ümit ediyoruz. Her mücadelemizi milletimizle birlikte verdik. Girdi maliyetlerindeki artışların üstünde fiyatlamalar yaparak fırsatçılık peşinde koşanları asla affetmeyeceğiz. Fırsatçılar bizim gözümüzde günübirlik yüksek kazanç uğruna kendilerinin de içinde bulunduğu Türkiye gemisini delmeye çalışan haramzadelerdir.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK

Artık son günlerini yaşadığımız 2022'yi cumartesi gecesi uğurlayacak pazar günü yeni umutlar ve heyecanlarla 2023'e merhaba diyeceğiz. Geçtiğimiz yıl eğitimde yeni dönem hazırlıkları için ilk kez tüm okullarımıza doğrudan 7 milyar lira bütçe gönderdik. Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için başlattığımız seferberlikle 6 binin üzerinde yeni anaokulu açarak okullaşma oranını yüzde 99'a çıkardık. Aile okulu projesini başlattık. Ücretsiz yaz okullarıyla 1 milyon öğrencimize ulaştık. Öğretmenlik meslek kanunu çıkartarak özlük ve mali haklarında çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Meslek liselerindeki döner sermaye üretimini 2 milyar liraya yükselttik. Ders kitapları yanında yardımcı kaynak kitaplarıyla da öğrencilerimizi ücretsiz buluşturmak için 160 milyon kitap dağıttık. Eğitimde köy okullarının tamamını köy yaşam merkezlerine dönüştürme projelerimizi neticelendireceğiz. Başarıyla süren mesleki eğitim merkezlerindeki çalışmaları genişleteceğiz. Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine yönelik çalışmaları yoğunlaştıracağız. Bu yıl ilk defa başlattığımız akademik kamplarımıza katılan gençlerimizin sayısı 140 bini buldu. Okullarda ücretsiz yemek imkanından yararlanan öğrenci sayımızı 5 milyona çıkartacağız. 850 bin öğrencimize yurtlarda hizmet veriyoruz. Yurtlarda kalan öğrencilerimize yaptığımız beslenme yardımını da bin 800 liraya yükselttik. Gençlerimizin geçmiş dönem kredi ödemeleriyle ilgili 3,3 milyon gencimizin 27 milyar liralık endeks borcunu sildik. Üniversite gençlerimizin harç sorunu vardı. Üniversiteli gençliğin harç sorununu bitirmiş olduk. Gençlerimize daha çok söz hakkı vererek özgüvenlerini artıracağız.

Geçtiğimiz yıl sağlıkta insanımıza en iyi hizmeti verebilmek için sağlık çalışanları sayımızı 1 milyon 350 bine çıkardık. Kamuya dönüş yapan 6 bin hekimle beraber randevu kapasitesini artırdık. Aşılamadan, kanser taramasına kadar her alanda ülkemizi dünyadaki en ileri devletler seviyesine yükselttik. Evde bakım hizmetleri kapsamında 610 bin kayıtlı hastamızı şu anda takip ediyoruz. Senin SSK genel müdürlüğüne benzemez bu iş. O hastanelerin hali neydi. Savaş Ay hayatta olsaydı da bunları tekrar tekrar anlatsaydı. Türkiye'nin en büyük hastanesi olan Etlik Şehir Hastanesi'ni hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz yapılırken ne diyorlardı, bunların dünyada örneği yok. Bizi böyle eleştiriyorlardı. Şimdi burada verilen hizmetlerin kalitesinin dünyada eşi benzeri olmadığını herkes kabul ediyor. 

YENİ ANAYASA AÇIKLAMASI

Yeni anayasa milletimize verdiğimiz söz gereği gündemimizde yerini koruyacak. Avukatlarımız için yeni bir çerçeve kanun hazırlayacağız. İstinaf mahkemelerini yaygınlaştıracak ve güçlendireceğiz.

TERÖRLE MÜCADELE MESAJI

Teröristlere göz açtırmadık. Sınır ötesinde terörü kaynağında yok etme stratejisiyle cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı operasyonlarını yürüttük. Kuzey Irak sınırlarımızı güvenli hale getirdik. Geçtiğimiz yıl 256 bin düzensiz göçmenin ülkemize girişi engellendi. Askerlik işlemlerini edevlet'e taşıyarak gençlerimize önemli kolaylık sağladık. Savunma sanayi projelerimizi hizmete sunduk. Operasyonları çok yönlü sürdürmekten metruk binaların yıkımına kadar uyuşturucuya karşı etkin mücadele yürüttük. Çarşı ve mahalle bekçilerimizin sayısını 29 binin üzerine çıkardık. Afetle mücadele çalışmaları kapsamında tüm illerimizin risk azaltma planlarını tamamladık. Düzensiz göçle mücadelemizin çıtasını yükselttik. Önümüzdeki yıl güvenlikte terörü kaynağında kurutma stratejimizi sürdüreceğiz. Özellikle Suriye'de ülkemize yönelik tehditleri tamamen yok etmek için yeni adımlar atacağız. Yeni bir mücadele safhasına geçeceğiz. Milletimizin huzuruna kast eden hiçbir yapıya göz açtırmayacağız.

YENİ REZERV KEŞFEDİLDİ

Sizlere vermek istediğim müjdeleri daha fazla geciktirmek istemiyorum. Enerjide dışa bağımlılığımızın azalması için yerli kaynaklarımızın daha fazla kullanımını temel hedeflerimizden biri olarak belirledik. Petrol ve doğal gaz aramalarına başladığımızda nice şantaja, nice tehdide maruz kaldık. Geri adım atmadık. Bizi geriletmek için oynanan her oyunu bozduk. Kimseden izin almadan, bu işleri tek başına yürütecek imkana kavuşturduk. Karadeniz'deki 320 metreküplük ilk keşfimizle aldık. Bu sahadaki rezervimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Denizaltı ve kara tesislerinin inşasına başladık. Bir kısmını da tamamladık. Sadece deniz yetmez dedik. Bir zamanlar karada buluyorlardı bir şey yok deyip betonu atıyorlardı. Onların hepsini hayata geçirdik. Sakarya gaz sahasında yeni sondajlar yaptık. Fatih Sondaj Gemimiz, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervini keşfetti. Karadeniz'deki gaz rezervimiz Çaycuma-1'deki yeni keşfimizle birlikte 170 milyar metreküp artarak toplam 710 milyar metreküpe ulaştı Verilerin analizi neticesinde daha önce ilan ettiğimiz 540 milyar metreküplük rezervimiz, 652 milyar metreküp olarak revize edildi.

Karadeniz'de keşfettiğimiz doğal gazın bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır. Yeni keşfimiz bölgeye komşu diğer jeolojik sahalardaki benzer keşiflerimize kapı aralayacak. En kısa zamanda yeni sondajlara başlayacağız. Hazar'ın, Akdeniz'in, Orta Doğu'nun enerjide merkez noktasının Türkiye olmasını sağlamakta kararlıyız. Sadece İstanbul ve Çanakkale'deki köprülerimizle değil enerji köprüleriyle de doğuyu ve batıyı birbirine bağlayacağız. Nihai amacımız, petrol ve doğal gazda dışa bağımlılığımızı bir an evvel tamamen kırarak, Türkiye'nin enerji bağımsızlığını ilan etmektir. Özel ve kamu günlük yurt içi petrol üretimimiz bugün itibarıyla 80 bin varile ulaştı. Önümüzdeki yıl üretimimizi 100 bin varile çıkarmayı hedefliyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomi değerini ülkemize kazandırmanın mutluluğu içindeyiz. TÜRKAKIM, Trakya'ya gelecek orası bir HUB olacak. Oradan Batı'ya bizden gidecek. Rusya ile işbirliğimizde bu adımı atacağız.(Milliyet)

ÇİFTÇİLERE VE TÜKETİCİLERE MÜJDE

Bir müjde de çiftçilerimize vermek istiyorum. Gübre ve karma hayvan yeminde daha önce bir dizi indirimi hayata geçirmiştik. Kimyevi gübre ve karma hayvan yemi fiyatlarında hem indirim yapıyor hem fiyat sabitlemesine gidiyoruz. Karma yemde de yüzde 5'e varan indirim yapılacak. En az bunun kadar önemlisi de gübre ve yem fiyatlarını nisan sonuna kadar sabitliyoruz. Bir diğer müjde tüketicilerimize. Tarım kredi kooperatifi hizmet noktalarında 600 çeşit temel ihtiyaç maddesi en ucuz fiyatla satışa sunulacak. Ocak ayının ilk haftası 3 milyon hak sahibine toplamda 13 milyar lira olarak yapılacak Aile Destek Programı ödemelerini yılbaşından önceye çekiyoruz.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği