Telefon
WhatsApp
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memura ve emekliye bir zam müjdesi daha!

Cumhurbaşkanı Erdoğan  açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarında yaptığımız değerlendirme sonunda bütçe imkanlarını zorlayarak yüzde 25’lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu da dün katıldığımız memur buluşmasında duyurmuştuk.

Memur buluşmasına giderken Bakanlarımıza bu oranları daha da çıkartacak formüller bulmaları talimatı vermiştik. Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonunda başka bazı alanlarda fedakarlık yaparak memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30’a kadar çıkartabileceğimiz imkanlar sağladık.(Milliyet)

Böylece buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize 2023 yılı Ocak ayı maaş artış oranını yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdesini veriyoruz. Ayrıca en düşük emekli maaşı tutarını da 3500 liradan 5500 liraya çıkarıyoruz.

Bunların yılın ilk 6 ayına ait zamlar olduğunu yılın 2. yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artış yapılacağını tekrar hatırlatmak istiyorum.

Yeni memur ve emekli maaşlarının çalışanlarımıza tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücret artışında da ifade ettiğim gibi yıl içinde beklenmedik durumlar ortaya çıkması halinde temmuz ayındaki düzenlemede bunun telafisinin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın."

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşının 9.105 TL’den 11.848 TL’ye, en düşük memur emekli aylığının 6.078 TL’den 7.901 TL’ye yükseldiğini bildirdi.

İŞTE YÜZDE 30 ZAMLA BİRLİKTE GÜNCEL MAAŞLAR

Araştırma görevlisi (7/1) 2022 yılı Temmuz ayında 15 bin 315 lira alıyorken, yüzde 30 zam gelmesiyle birlikte 19 bin 909 lira alacak.

Uzman doktor (¼) 18 bin 861 lira alıyorken, yeni zamla birlikte 24 bin 519 lira alacak.

1/4kademesindeki bir mühendis 16 bin 209 lira alıyorken, yeni zamla birlikte 21 bin 071 lira alacak.

1/4kademesindeki bir avukat 15 bin 492 lira alıyorken yeni zamla birlikte 20 bin 139 lira alacak.

1/4kademesindeki genel müdürün maaşı ise 30 bin 222 liradan 39 bin 288 liraya yükselecek.

Skuterlerin zaman zaman amacı dışında, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde ve kişi sınırı aşılarak kullanılması, zaman zaman trafik kazalarına ve şikayetlere konu oluyor. Antalya'da da gelen şikayetler üzerine UKOME tarafından kurulan komisyonda, alınabilecek önlemler konuşuldu. Komisyon tarafından hazırlanan rapor, kasımdaki UKOME Genel Kurulu'nda oylamaya sunuldu.

Oy birliğiyle kabul edilen rapora göre, kentte skuterlerin hız sınırı 50 kilometre üstündeki yollara girmemesi, hızının saatte 20 kilometreye düşürülmesi, tramvay yollarında kullanılmaması ve kamu kurum kuruluşlarının etrafında park edilmemesi kararları alındı. Kararlar, uygulanması için şirket temsilcileri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na iletildi. Raporda ayrıca skuterler için park ve kiralama noktaları oluşturulması ve uygulamalara eğitim videoları eklenmesi kararlaştırıldı.

Antalya Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç, gelen şikayetler üzerine ilgililerin olduğu komisyon oluşturduklarını belirterek, “Aldığımız karar ile kilometre hızını saatte 20 kilometreye düşürdük. Ayrıca hız sınırı 50 kilometre üzerinde taşıt trafiği olan yollarda kullanılmasını istemiyoruz. Her yere dağılmış şekilde olması nedeniyle tepki alıyoruz. Bununla ilgili de belli alanlarda park ve kiralama alanları belirlemek istiyoruz" dedi.

Okullarda gençlere skuter kullanımı üzerine eğitimler verdiklerini söyleyen Tonguç, “Bu konuyla ilgili gençlerimizi bilinçlendirmek istiyoruz. 2-3 kişi binip kullanıyorlar. Artık belli bir yaşın üzerine kiralama yapıyoruz. Elektronik çitleme dediğimiz sistemle de kamu kurum ve kuruluşları civarında bunların dağılmış şekilde olmalarını istemiyoruz. Bu alanları belirledik, belli yerlerde bu araçların park edilmesini engelleyeceğiz. Bu kararları yönetmeliği çıkaran Ulaştırma Bakanlığı'na ve firmalara gönderdik" diye konuştu.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği