Telefon
WhatsApp
Biden'ın 'İran'ı özgürleştireceğiz' açıklamasına cevap gecikmedi!

ABD Devlet Başkanı Joe Biden seçim kampanyası kapsamında California eyaletinde düzenlenen mitingde İran’daki protestolara ilişkin konuştu.

 
 

"ÇOK YAKINDA..."

Mitingde destekçilerin telefon ekranlarını kaldırarak “İran’a özgürlük” yazısını göstermesi üzerine Biden, “Endişelenmeyin, İran’ı özgürleştireceğiz. Çok yakında onlar kendilerini özgürleştirecekler” dedi.

Öte yandan ABD, İran’da Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan ve 1 aydan fazla bir süredir devam eden protestolarda polisin göstericilere orantısız güç kullanması nedeniyle İranlı yetkililere yaptırım getirileceğini açıklamıştı.

İRAN'DAN CEVAP GECİKMEDİ: 43 YIL ÖNCE...

Biden'ın açıklamalarına İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'den cevap gecikmedi. Reisi, 1979'da ABD'nin Tahran Büyükelçiliği'nin işgal edilmesinin 43'üncü yıl dönümü nedeniyle Tahran'da düzenlenen etkinlikte konuştu.

Ülkesinde yaşanan protestolardan ve bu sebeple ölen insanlardan dolayı ABD'yi sorumlu tutan Reisi, şu ifadeleri kullandı:

 
 

Birkaç saat önce ABD Başkanı'nın belki de dikkati dağıldığı için bir açıklama yaptığını öğrendim. 'İran'ı özgürleştirmeyi hedefliyoruz' dedi. İran, 43 yıl önce özgürleşti ve sizin esaretinize düşmemeye kararlıdır. Düşman bugün ulusal birliğimizi hedef almıştır. ABD, bugün güvenliğimizi, huzurumuzu ve iktidarımızı hedef almıştır. Bu konuda uyanık ve basiretli olmalıyız. Bugün isyanda olan herkes düşmanın stratejisi doğrultusunda hareket etmektedir.

ABD VE İSRAİL'İ SUÇLUYORLAR

İran hükümeti, 16 Eylül'de Mahsa Amani'nin ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestoların sorumlusu olarak bugüne kadar ABD ve İsrail'i suçladı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise gösterilerde 253 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlerde ise gösteriler sırasında şu ana kadar 30'dan fazla güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

ABD ise İran'da Mahsa Amani protestolarındaki eylemcilere yönelik müdahaleler karşısında bazı İran güvenlik yetkililerine yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı.

(Posta)

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

AtlasOnline

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği